K U L T U R A

Dmowski na scenie Teatru Polskiego

Myśli nowoczesnego Polska  Foto: Magdalena Mosiewicz / Teatr Polski

Jak mogłoby wyglądać spotkanie Hannah Arendt – filozofki, myślicielki i Romana Dmowskiego – antysemity i ideologa nacjonalizmu? Gdzie leżą źródła triumfu współczesnej prawicy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Grzegorz Laszuk, reżyser przedstawienia Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia) w Teatrze Polskim. Premierę zaplanowano na 11 listopada.

To nie jest zwykłe przedstawienie teatralne. To mroczny musical. Przy akompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Do takiego egzotycznego spotkania mogło dojść tylko na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu!

Niespodziewanie z książki Romana Dmowskiego wyłania się obraz politycznej rzeczywistości. Wystarczy posłuchać przemówień prawicowych polityków aby dostrzec, że używają języka, którego autorem jest ojciec współczesnej prawicy. Język radykalny, pełen uprzedzeń i resentymentów, podkreślanie roli kościoła i polskości – to kalka z tekstów Dmowskiego.

Zanurzone w konkretnym kontekście politycznym rozważania dotyczące biografii Romana Dmowskiego, zamieniają się w znacznie szerzej sformułowane pytania o to, co skłoniło go do tworzenia nacjonalistycznej, antysemickiej i antydemokratycznej ideologii.

Czy osobista historia dzieciństwa autora „Myśli nowoczesnego Polaka” wywarła wpływ na jego postrzeganie świata?

Zadając sobie te i inne pytania twórcy stworzyli intensywny, nasycony kontrowersjami musical, w którym myśli nie krępują się żadnymi względami. Premiera spektaklu odbędzie się 11 listopada w Teatrze Polskim.

Myśli nowoczesnego Polska

Użyte w artykule zdjęcia: Magdalena Mosiewicz / Teatr Polski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz