Stare Miasto

Darmowy czujnik czadu od ZKZL

Czujniki czadu od ZKZL  Foto: UMP

Aż 300 czujników wykrywających czad rozda swoim mieszkańcom Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Mogą je bezpłatnie odebrać osoby ogrzewające mieszkania piecami węglowymi.

Jeśli zapotrzebowanie na czujniki będzie większe niż założyliśmy, jesteśmy przygotowani na dokupienie nawet kolejnych 200 urządzeń – mówi Magdalena Gościńska z ZKZL – po potwierdzeniu zamieszkania w danym miejskim lokalu i pokwitowaniu odbioru pozostaje już tylko montaż urządzenia, które choć niewielkie, może uratować nam życie.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Jest bardzo groźny, bo nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet śmierć. Niestety każdej zimy, mimo licznych ostrzeżeń, dochodzi do kolejnych tragedii.

Tylko podczas ostatniego sezonu grzewczego w Wielkopolsce śmiertelnie zatruło się tlenkiem węgla 6 osób. Strażacy odnotowali niemal 200 zdarzeń, których skutkiem było prawie 140 poszkodowanych.

Czujniki, które bezpłatnie mogą odbierać mieszkańcy kamienic zarządzanych przez ZKZL, są niewielki i nowoczesne. Każdy z nich wyposażony jest sensor elektrochemiczny, który pozwala na dokładny pomiar nawet bardzo niskiego stężenia tlenku węgla. Dzięki temu zostaniemy w porę ostrzeżeni o niebezpieczeństwie.

Niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem, stąd nasza akcja bezpłatnego przekazywania najemcom mieszkań komunalnych tych urządzeń – dodaje Magdalena Gościńska – powinny one być zamontowane wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zatrucia czadem.

Czujnik ostrzegający przed czadem można odbierać w siedzibie ZKZL przy ulicy Matejki 57, w Punkcie Obsługi Klienta.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz