POZnań

Czy kibice Wisły przyjadą na mecz?

Lech Poznań - Wisła Kraków  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zamknięciu sektora gości Stadionu Miejskiego w Poznaniu podczas najbliższego meczu KKS Lech Poznań z Wisłą Kraków. Według KWP w Poznaniu możliwe jest naruszenie porządku publicznego. Spotkanie, które odbędzie się w sobotę 5 października, zostało zakwalifikowane jako mecz podwyższonego ryzyka.

Decyzję wojewody poprzedziła ocena bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ostatniego meczu Lecha Poznań z Widzewem Łódź we Wronkach 21 września br., na którym doszło do prowokacyjnego zachowania kibiców przyjezdnych – spalenia flagi Kolejorza. Wniosek w sprawie zamknięcia sektora kibiców wraz z analizą stanu bezpieczeństwa przedstawił wojewodzie komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

Z analiz przygotowanych przez policję wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo powtórzenia incydentów z wcześniejszych meczów Lecha Poznań z Wisłą Kraków. Może to doprowadzić do zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego nie tylko na stadionie, ale i w mieście czy na szlakach komunikacyjnych. Przyjąłem stanowisko policji i uważam, że na pierwszym miejscu zawsze musimy stawiać bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w tym przypadku wszcząłem postępowanie w sprawie zamknięcia sektora gości – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Swoje stanowisko o zamiarze zamknięcia na jeden mecz sektora gości wojewoda wspiera negatywną oceną stanu bezpieczeństwa przedstawioną we wniosku KWP w Poznaniu. W ocenie policji, mimo użycia wszystkich dostępnych policyjnych sił i  środków „należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia naruszeń porządku oraz ekscesów chuligańskich podczas przemieszczania się kibiców na i po meczu oraz w jego trakcie”.

Zamknięcie trybuny gości na stadionie dotyczy tylko najbliższego meczu w dniu 5 października br.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz