Aglomeracja K U L T U R A

Czy karta OK Poznań zachęca mieszkańców do płacenia podatków?

OK Poznań  Foto: materiały prasowe


Każdy, kto rozliczy swój podatek na rzecz stolicy Wielkopolski, będzie mógł skorzystać z licznych zniżek i rabatów w nowym miejskim programie: OK Poznań – tak Magistrat reklamował system benefitów w 2022 roku. Czy mieszkańcy i władze miasta doceniają przygotowaną ofertę zapytał w interpelacji do prezydenta radny Andrzej Rataj.

W programie można skorzystać m.in. ze zniżkowego miesięcznego karnetu na siłownię, rabatu na zakup oprawek okularowych, 20 % na ciuchy w lumpeksie, 15 % na komputerowe badanie stóp, albo ze zniżkowych biletów do poznańskich instytucji kultury.

Okazuje się, że liczba użytkowników programu wynosi 45 tys. i to jak wynika z odpowiedzi satysfakcjonuje władze miasta. Pozostaje pytanie, ilu poznaniaków korzysta z karty?

Zakładano, że do 31.12.2022 r. w programie OK Poznań zarejestrowanych będzie 20 tys. osób – zarejestrowało się natomiast 18,3 tys. użytkowników. Z kolei do 31.12.2023 r. założono 43 tys. użytkowników – ich liczba na 27.12.2023 r. wynosi 45 tys. – informuje zastępca prezydenta Bartosz Guss.

Tu warto się zastanowić, czy płacenie podatków w Poznaniu jest aż tak bardzo atrakcyjne, żeby skusić się na benefity wynikające z karty. Na podstawie danych z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu liczba podatników PIT została oszacowana na 400 tys. osób.

Radny Rataj zwraca jednak uwagę, na zmniejszającą się liczbę mieszkańców Poznania. W 2022 r. w stolicy Wielkopolski zameldowanych było prawie 477,5 tys. mieszkańców, dane GUS-u mówią, że ta liczba to 543,3 tys. Przez ostatnie pięć lat nieprzerwanie rozrasta się za to ludność powiatu poznańskiego.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz