POZnań

Czy jesteście zadowoleni z miejskiej zieleni?

Nowa zieleń na Półwiejskiej  Foto: ZDM

„Piękne widoki i dobra ścieżka rowerowa”, „Przy tej ulicy brakuje drzew”, „Zniszczony przez parkujące samochody trawnik” – ponad 2000 miejsc w otoczeniu zieleni zaznaczyli już mieszkańcy Poznania na platformie „Licz na zieleń”. Interaktywne badanie pod adresem www.licznazielen.pl potrwa do końca czerwca. Dane od mieszkańców pomogą lepiej zarządzać terenami zieleni.

Nowa zieleń na Półwiejskiej Foto: ZDMPoznaniacy doceniają nie tylko parki i skwery, ale nawet drzewa przy ulicach – “można odpocząć w samym centrum miasta, w cieniu wielkich drzew”, brzmi jeden z komentarzy na temat zieleń w Parku Moniuszki. “W ścisłym centrum miasta ewidentnie brakuje zieleni przyulicznej – czytamy w kolejnym wpisie. Można to zmienić poprzez nasadzenia drzew, ale też małą architekturę połączoną z zielenią”.

Po wypełnieni geoankiety – odpowiedzi (swoje oraz innych mieszkańców miasta) można znaleźć na mapie pod adresem poznan.licznazielen.pl i wykorzystać, planując spacer czy wycieczkę. Następnie, wszystkie dane zebrane do końca czerwca zostaną przeanalizowane, aby – w formie map i raportów – trafić do poznańskich instytucji zajmujących się zielenią takich jak: Wydział Ochrony Środowiska, Zarząd Zieleni Miejskiej czy Zarząd Dróg Miejskich.

W przygotowaniu jest również aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć ciekawe miejsca wśród zieleni, znajdujące się w wybranej okolicy.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Zadania realizuje Fundacja Sendzimira przy współpracy: nieformalnej grupy specjalistów w obszarze zrównoważonego rozwoju LAPNET, Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju z Poznania, Laboratorium Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Humboldta z Berlina oraz YTK Land Use Planning and Urban Studies Group Uniwersytetu Aalto z Helsinek.

Licz na zieleń

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz