POZnań

Czy będą w Poznaniu wiadukty – widma?

Rozbiórka wiaduktu w Antoninku 2010.06.04  Foto: Paweł Rychter

Rozbiórka wiaduktu w Antoninku 2010.06.04 Foto: Paweł RychterDzisiaj odbędzie się głosowanie nad poprawkami do budżetu Poznania. Radni będą decydować między innymi o wiaduktach nad III ramą oraz przeznaczeniem pieniędzy na inwestycje związane z komunikacją miejską. Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania wysłało w związku z tym list do radnych. Czy zdanie mieszkańców będzie brane pod uwagę?

Szanowni Państwo!

Chcemy wyrazić niepokój związany z projektem budżetu miasta na 2011 rok. Rezygnacja z inwestycji poprawiających jakość oraz dostępność komunikacji miejskiej jest bardzo szkodliwa. Ścieżka rozwoju na jaką wchodzi miasto w naszym odczuciu nie powinna być dalej realizowana.

Korki są zmorą mieszkańców Poznania. Chcąc je wyeliminować i ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście, musimy postawić na rozwój komunikacji publicznej i przeznaczyć na nią większe pieniądze. Co więcej, dobrze funkcjonujący transport miejski jest podstawą do rewitalizacji zaniedbanych obszarów, gdyż czyni centrum miasta bardziej przyjaznym obszarem do mieszkania, wolnym od uciążliwości motoryzacji. Ponadto oszczędza przestrzeń, którą można przeznaczyć na inne, bardziej przydatne cele.

Od paru lat słyszymy, że Poznań stawia na zrównoważony transport. Obecnie jednak wszystko zaczyna zdecydowanie wskazywać na to, że jest wręcz przeciwnie. Budowa wiaduktów nad nieistniejącą III ramą, w sytuacji dużo bardziej potrzebnych inwestycji jak np. nowe linie ramwajowe (Naramowice) czy wiadukty drogowe nad liniami kolejowymi (Dębiec), jest lekkomyślnością.

Szacowane koszty III ramy to kilka miliardów złotych. Obecnie miasto wchodzi w finansowy dołek i opierając się na słowach prezydenta Grobelnego, Poznań nie będzie miał finansów do 2018 roku na jakiekolwiek większe inwestycje. Trudno się również spodziewać, aby po wspomnianym roku 2018 miasto znalazło tak duże fundusze na budowę III ramy.

Brniemy zatem w błędne koło. Dlaczego i po co?

Szanowni Państwo, głosując nad poprawkami do budżetu, prosimy, abyście wzięli powyższe kwestie pod uwagę.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania w składzie:
Arkadiusz Borkowski
Jarosław Nehring
Tomasz Owczarczak
Paweł Sowa
Kamil Żmijewski

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Jest wiele spraw do naprawienia, które poprawiłyby życie mieszkańców Poznania od razu. Wiadukt nad III ramą w obecnej chwili jest zbyteczny. Boję się, że z powodu deficytu budżetowego będą rosnąc koszty biletów MPK, wody itp.Dlatego nie stawiałabym wiaduktu nad nieistniejącą drogą.Te piniądze mogą iść na inne cele zw.z infrastrukturą.Taki jest mój poglad.

  • jest dużo potrzeb – III rama to porażka – realizuje się plany Prusaków, tylko od tamtych czasów wiele się zmieniło, miasto jest większe, więcej samochodów… radni mają na uwadze tylko partyjne interesy – OKRĘGI JEDNO MANDATOWE! PO obiecała, ale słowa nie dotrzymała!