POZnań Stare Miasto

Czerwona waga wróciła na Aleje Marcinkowskiego

5Ro8Re  Foto:

Na Al. Marcinkowskiego kończą się prace remontowe, cieszy powrót oryginalnej czerwonej wagi! Przeszła przegląd techniczny, jest sprawna i gotowa na testy wagi poznaniaków! To jedno z niewielu zachowanych tego typu urządzeń w Polsce, szacuje się, że ustawiono ją między latami 30. a 50. XX

A jaka jest idealna waga?

Historyczna tabliczka sprzed kilkudziesięciu lat informuje o ówczesnych kanonach: 74 kg dla pań o wzroście 1,74 a albo 78 kilo dla panów mierzących 1,80 m!

Wcześniej o remont wagi zabiegała Rada Osiedla Stare Miasto, co udało się także dzięki zaangażowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków

W grudniu na tym reprezentacyjnym trakcie pojawiła się zieleń. Wykonawca projektu Centrum posadził nowe dęby kolumnowe oraz krzewy. Do przebudowy pozostała jeszcze okolica skrzyżowania Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego, które obecnie jest drogą dojazdową dla pojazdów budowy pracujących na Starym Rynku.

5 stycznia udostępniony zostanie przejazd od ul. Piekary, przez ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego, do ul. Solnej. Wyjazd ulicą Podgórną w Al. Marcinkowskiego pozostanie na dotychczasowych zasadach, tzn. z zakazem ruchu z zastrzeżeniem dojazdu do posesji.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz