K U L T U R A

Czego potrzebuje Poznań? Pytają niemieccy artyści

Residents - pani Danuta  Foto: Centrum Amarant

Rozmawiali z taksówkarzem, plastykiem miejskim, przedsiębiorcą, kwiaciarką z rynku Jeżyckiego, pięcioletnim chłopcem… Każdą z osób pytają: czego potrzebuje i czego potrzebuje Poznań! Artyści z berlińskiego kolektywu Archiwum Rzeczy Ulotnych zbadają a następnie wspólnie z mieszkańcami zrealizują potrzeby Poznania. To część serii zaskakujących działań teatralnych w przestrzeni miejskiej w ramach cyklu Residents//Mieszkańcy Fundacji Centrum Amarant.

Residents - Mieszkańcy (5)Meret Kiderlen i jej Archiwum Rzeczy Ulotnych zajmują się teatrem dokumentalnym. W specyficzny sposób wykorzystują rozmaite formy dokumentu – wywiady wideo, nagrania dźwięków, fotografie, zapiski, statystyki – by tworzyć z nich spektakle z pogranicza performancu, flash-mobu i gry miejskiej.

W oparciu o wywiady powstanie multimedialna wystawa stanowiąca zbiorowy portret naszych pragnień. Od piątku 7 lipca w różnych miejscach miasta będzie można ją obejrzeć w błękitnym busie Archiwum Rzeczy Ulotnych. Artyści zachęcają wszystkich, by przyjść, obejrzeć wystawę i podzielić się z nimi swoją własną odpowiedzią.

Instalacja ma być jedynie początkiem dyskusji na temat Poznania, jego potencjałów i braków. Interesuje nas czym jest to miasto, czym było i czym będzie w przyszłości – mówi Andreas Mihan z Archiwum Rzeczy Ulotnych.

Niebieski bus Archiwum Rzeczy Ulotnych odwiedzi skwer przed Teatrem Polskim, parking przed CK Zamek oraz teren przed CK Dąbrówka na Piątkowie. Wszędzie tam stanie się miejscem zaskakujących wydarzeń z pogranicza teatru i happeningu. Codziennie od 14:00 będzie można odwiedzić go, obejrzeć instalację-portret Poznania, przekąsić coś i porozmawiać z artystami. O 18:30 z pomocą nieograniczonej wyobraźni artyści wspólnie z mieszkańcami zrealizują (niektóre) potrzeby miasta.

Jak mówi Meret Kiderlen z Archiwum Rzeczy Ulotnych: – Miasto jest Wasze. Miasto to Wy. Przyjdźcie, dajcię się poznać!

Residents//Mieszkańcy skupia się na sprawach, które dotyczą nas wszystkich, lecz u każdego przejawiają się w indywidualny i fascynujący sposób. To przełamywanie barier międzyludzkich, wspólne badanie przestrzeni pomiędzy “tym co znane” i “tym co obce”.

W tym roku w ramach projektu czekają nas jeszcze dwie artystyczne rezydencje kolektywów z Niemiec. W październiku artyści z Theater Im G-WERK w Marburgu ze znalezionych i otrzymanych materiałów stworzą teatr – wiecznie niedokończony, zaimprowizowany gmach. Każdy będzie mógł tam zaprezentować swój niedokończony projekt, przedsięwzięcie z jakiejkolwiek dziedziny życia. Z kolei ostatni z etapów projektu dotyczyć będzie zbiorowych i indywidualnych lęków – zadając pytanie, czy i w jaki sposób strach może być czynnikiem jednoczącym. I ja ktemu zaradzić.

Program i bieżące informacje znajdziecie na facebook.com/projekt.residents oraz na stronie www.projekt-residents.pl

PROGRAM

8-15 lipca – Realizacja potrzeb Poznania
Οtwarta instalacja i przestrzeń spotkań codziennie od 14:00. Przyjdź, popatrz, posłuchaj, przekąś coś, wypowiedz się!
Performatywna Realizacja Potrzeb codziennie o 18:30.
Miejsca:
– 8-9 lipca przed Teatr Polski
– 10-11 lipca przed CK Zamek
– 12-13 lipca przed CK Dąbrówka
– 14-15 lipca przed Centrum Amarant

15 lipca, godz. 19:00 – Finał: piknik i koncert życzeń. Miejsce: Centrum Amarant

Residents - Mieszkańcy (4)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz