POZnań

Czas na świąteczne zakupy

Poznański Jarmark Wielkanocny  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Za kilka dni Niedziela Palmowa i czas przedświątecznych zakupów w centrach handlowych albo kiermaszu na Starym Rynku. Poznańskie gospodynie wiedzą też, że najlepsze warzywa i owoce można kupić na rynkach ale też, że najdrożej jest tam w sobotę.

Poznański Jarmark Wielkanocny Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterW ramach Jarmarku Wielkanocnego na Starym Rynku stragany zapełnią ręcznie zdobione pisanki, unikatowe wyroby rękodzielnicze, m.in. ręcznie szyte zabawki pluszowe, torebki i poduszki. Będą artykuły z Białorusi oraz Ukrainy. Dbający o wygląd znajdą niespotykane kolekcje odzieży lnianej, kosmetyki i preparaty naturalne.

Na straganach do 2 kwietnia kupić możemy także kilka gatunków chleba oraz wędlin z Litwy oraz Podlasia, wypieki, miody z własnej pasieki, a także produkty pszczele, np. pyłek i pierzga oraz aromatyczne przyprawy.

Na tym roku na Wielkanoc wydamy mniej niż na grudniowe święta, ale aż trzy razy więcej niż w zwykły, nieświąteczny weekend. Średnio wielkanocne wydatki sięgną ok. 360 zł. W większych rodzinach kwota ta przekroczy 400 zł.

Ile zamierzamy wydać na święta. Średnio będzie to 363 zł. Kwota ta zmienia się w zależności od tego, ile osób wchodzi w skład gospodarstwa domowego. W przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych jest to około 260 zł, w przypadku pięcioosobowych gospodarstw domowych ‒ ponad 400 zł – tłumaczy w Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Kaziuk 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Na święta Wielkiej Nocy wydamy znacznie mniej niż na Boże Narodzenie. W grudniu wydatki polskich gospodarstw domowych były nawet znacznie wyższe i przekraczały 500 zł. Jednak i tak Wielkanoc jest znacznie droższa niż zwykły, nieświąteczny weekend. Wtedy wydajemy tylko średnio 117 zł na gospodarstwo domowe, czyli ponad trzykrotnie mniej niż podczas kwietniowych świąt.

Polacy mniej wydają na Wielkanoc niż na Boże Narodzenie z tego powodu, że nie mają zwyczaju obdarowywania się prezentami, tak jak robią to co roku w grudniu. 56 proc. pytanych przez Providenta nie zamierza tego robić. Jedna trzecia Polaków o tym myśli, ale mniej niż połowa spośród nich deklaruje, że zrobi to na pewno. Średnio na prezent wielkanocny osoby, które chcą go kupić, wydadzą 127 zł, ale 13 proc. osób zamierza zrobić podarek bezkosztowo.

źródło: Newseria Biznes

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz