K U L T U R A

Co Polacy odkryli w Egipcie?

Polskie badania prowadzone są w sąsiedztwie piramidy schodkowej w Sakkarze  Foto: J. Dąbrowski

Polskie badania prowadzone są w sąsiedztwie piramidy schodkowej w Sakkarze Foto: J. DąbrowskiKolejne kampanie polsko-egipskich wykopalisk przynoszą sensacje naukowe przekraczające wyobrażenia archeologów o tym niezwykłym miejscu. O odkryciach naszych naukowców opowiadać będzie profesor Karol Myśliwiec, w ramach organizowanego przez muzeum Archeologiczne cyklu wykładów.

Profesor Karol Myśliwiec to wybitny polski badacz starożytnego Egiptu, laureat nagrody określanej „polskim Noblem”, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Archeolog prowadzi od lat wykopaliska w sąsiedztwie najstarszej piramidy świata, pośrodku największej nekropoli królewskiej wszystkich czasów w Sakkarze

W ostatnich kampaniach prace badawcze misji skupiły się na fragmencie tzw. „Suchej Fosy”, gigantycznego, wykutego w skale rowu, który rozległym prostokątem obiegał cały święty okrąg tej piramidy. Odkrycie grobowca generała z czasów panowania faraona o imieniu Pepi I przyniosło tyleż ważnych informacji historycznych co nowych znaków zapytania. Wykopaliska będą tam kontynuowane już za kilka miesięcy.

Wykład „Wykopaliska w Sakkarze: co kryje sucha fosa?” odbędzie się 22 października o godz. 11.00, w Muzeum Archeologicznym.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz