Stare Miasto

Co odkryli archeolodzy w Sudanie?

Transport skały z rytem na wyspie Umm Geber  Foto:  Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

W latach 1996 – 2008 polscy archeolodzy przeprowadzili badania wykopaliskowe, dokumentując ponad 800 nieznanych do tej pory stanowisk w rejonie IV katarakty Nilu, na pustynnych terenach zamieszkałych przez plemiona Szajgija i Monarsi. Prace te były spowodowane projektem budowy nowej tamy, którą ukończono w marcu 2009 roku, w efekcie czego powstało jezioro o długości ponad 170 km i powierzchni około 700 km2.

Transport skały z rytem na wyspie Umm Geber Foto:  Muzeum Archeologicznego w GdańskuO 20 latach badań archeologicznych w Sudanie opowiadał będzie dr Stefan Jakobielski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN podczas środowego spotkania w Muzeum Archeologicznym przy ulicy Wodnej.

Początkowo prowadzono badania na południu Sudanu, na terenie miasta Old Sennar, dawnej stolicy królestwa Funj. Później na odcinku Shendi – Begravyija (Sudan), które zaowocowały odkryciem kompleksu świątynnego w Awalib, nieopodal wioski Kabushyija, w samym sercu legendarnego Królestwa Meroe.

Wśród ważniejszych stanowisk odkrytych przez polską ekspedycję obok kilkuset osad i cmentarzysk, kilku fortec i jednego kościoła, znalazły się też liczne przykłady sztuki naskalnej, liczące sobie nawet po kilka tysięcy lat.

Z inicjatywy Henryka Panera podjęto w latach 2007-2009 kierowaną przez niego akcję wycięcia i przetransportowania w bezpieczne miejsce najcenniejszych przykładów tej sztuki. Ostatecznie uratowano 170 paneli skalnych z rytami oraz kilka przykładów tzw. Rock Gong , tj. dzwonów skalnych, zwanych też litofonami.

Spotkanie odbędzie się w środę 21 stycznia o godz. 11.00 w Muzeum Archeologiczny przy Wodnej. Kolejny wykład w ramach cyklu prelekcji naukowych w Muzeum Archeologicznym odbędzie się 11 lutego – Agnieszka Stempin opowie o Wzgórzu Św. Jakuba w Sandomierzu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz