Sport

Ciekawostki 20 lat poznańskiego maratonu

11. PKO Poznań Półmaraton  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Obok Warszawy, Wrocławia, Dębna Poznań jest czwartym miastem w Polsce, w którym zapoczątkowano tradycję biegu na królewskim dystansie i przez lata wiódł prym pod względem liczby startujących biegaczy, nosząc miano największego maratonu w kraju. W tym roku Poznań Maraton świętuje 20 lat.

Organizatorzy poznańskiego Maratonu prowadzą kampanię podczas, której chcą przypomnieć 19-letnią historię biegu m. in.: pierwszych zwycięzców, istotne, a zarazem innowacyjne zmiany organizacyjne czy zabawne anegdoty. Powoli dobiegają końca prace nad nową trasą, która ma być dla biegaczy miłą niespodzianką opublikowaną jeszcze przed wakacjami.

Podczas ubiegłorocznej 19 edycji biegu linię mety przekroczyło ponad 70 tys. osób z 60 państw, z całego świata. Przez pierwsze cztery lata impreza odbywała się pod nazwą Hansaplast Poznań Maraton. Od 2015 roku Sponsorem Tytularnym biegu jest PKO Bank Polski.

Od 2006 roku medale poznańskiego Maratonu upamiętniają zasłużonych Wielkopolan, a także istotne wydarzenia związane z historią Wielkopolski.

Poznań Maraton był pierwszym maratonem w Polsce podczas, którego zaproponowano uczestnikom do picia kranówkę. Rekord trasy należy do Kenijczyka Cosmasa Mutuku Kyeva, który w 2018 uzyskał czas: 02:11:40.

Wśród kobiet, 42 km i 195 m najszybciej pokonała Japonka Mary Jepkosgei Keitany, która w 2017r. przekroczyła linię mety osiągając wynik 02:17:01.

Na liście startowej 20 jubileuszowego biegu zapisanych jest już ponad 3400 zawodników! Limit wszystkich uczestników to 6 tysięcy osób! Opłata startowa wynosi 140 złotych do 30 czerwca.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz