Sport

Christian Gytkjaer piłkarzem lipca

Lech Poznań - Zagłębie Lubin (Christian Gytkjaer)  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Ostatni tytuł Piłkarza Miesiąca w sezonie 2019/2020 przypadł w udziale królowi strzelców rozgrywek – Christianowi Gytkjaerowi. Duńczyk drugi raz w karierze zdobył tę nagrodę.

W lipcu rozegrano cztery ostatnie kolejki trwającego łącznie ponad rok sezonu 2019/2020 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Christian Gytkjaer opuścił pierwszą z nich z powodu nadmiaru żółtych kartek. W trzech pozostałych łącznie zdobył trzy bramki (w tym raz zanotował dublet), dzięki czemu przypieczętował tytuł króla strzelców rozgrywek z dorobkiem dwudziestu czterech trafień. W dwóch ostatnich seriach spotkań zagościł też w najlepszej jedenastce zmagań.

Dla Christiana Gytkjaera to drugi tytuł Piłkarza Miesiąca w karierze. Poprzednio triumfował on w marcu 2018 roku. Jest on zresztą zdobywcą dwóch ostatnich takich nagród spośród piłkarzy Lecha Poznań. W sumie zaś zawodnicy Kolejorza wywalczyli pięć tych laurów. W klasyfikacji klubowej daje im to siódme miejsce ex aequo z KGHM Zagłębiem Lubin. Duńczyk jako jedyny z nich odniósł triumf więcej niż raz.

Wyboru Piłkarza Miesiąca dokonują kapitanowie szesnastu zespołów uczestniczących w rozgrywkach najwyższej polskiej ligi. Siedemnasty punkt przyznają kibice, głosując w mediach społecznościowych. Christian Gytkjaer łącznie zdobył blisko połowę wszystkich głosów (8/17), w tym punkt od kibiców. Z pozostałych kandydatów jedynie jego kolega klubowy, Kamil Jóźwiak, uzyskał dwa wskazania. Pozostali zawodnicy byli wybierani po jednym razie

Ten sezon w wyborach Piłkarza Miesiąca odznaczył się silną dominacją napastników. Zawodnicy występujący na tej pozycji wywalczyli bowiem siedem z dziewięciu tytułów. Wyjątek stanowią tylko dwaj pomocnicy: Dominik Furman z Wisły Płock, który zwyciężył w październiku, a także triumfator z pierwszej odsłony rywalizacji – Zvonimir Kozulj z Pogoni Szczecin.

PIŁKARZ MIESIĄCA 2019/2020

  • Lipiec 2020 – Christian Gytkjaer (Lech Poznań)
  • Czerwiec 2020 – Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk)
  • Luty 2020 – Jose Kante (Legia Warszawa)
  • Grudzień 2019 – Jarosław Niezgoda (Legia Warszawa)
  • Listopad 2019 – Jarosław Niezgoda (Legia Warszawa)
  • Październik 2019 – DominiK Furman (Wisła Płock)
  • Wrzesień 2019 – Paweł Brożek (Wisła Kraków)
  • Sierpień 2019 – Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok)
  • Lipiec 2019 – Zvonimir Kozulj (Pogoń Szczecin)
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz