K U L T U R A

Charyzmatyczny Mazolewski ponownie w Poznaniu

Wojtek Mazolewski  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Wojtek Mazolewski ponownie odwiedzi Poznań ze swoim znakomitym składem. Koncert z Quintetem w CK Zamek odbędzie się w sobotę, 21 maja o godzinie 20:00.

Wojtek Mazolewski Quintet to zespół, który wydał i oczarował świat albumem „Polka” i „When Angels Fall” – z muzyką Krzysztofa Komedy.

Artysta od 2011 roku wytrwale przesuwa granice muzycznych interpretacji, prezentując światu swój oryginalny sposób postrzegania muzyki jazzowej. Wojtek Mazolewski Quintet zaraża swoją muzyką na szeroką skalę, koncertując na całym świecie. Zespół wystąpił między innymi we Francji, Japonii, Chinach, Meksyku, Kolumbii, Peru, Niemczech, Indiach i Brazylii.

Album: Polka – Worldwide Deluxe Edition wydany w 2019 roku przyniósł światowy sukces, zbierając znakomite recenzje. Został uznany za jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku przez prestiżowy amerykański magazyn DownBeat. Pierwsze takie wyróżnienie przyznane polskiemu albumowi w historii ukazującego się od 1932 roku najstarszego magazynu jazz- owego na świecie. Pretendował także do tytułu „Płyta roku”Angielski portalu Kind of Jazz, natomiast amerykański portal All About Jazz dostrzegł w płycie znamiona geniuszu.

Po odejściu Tomasza Stańki Polska potrzebuje nowego światła jazzu. Po wysłuchaniu Polki zaczyna błyszczeć autorytet basisty Wojtka Ma-zolewskiego. – napisał Concerto Magazine, największy jazzowy magazyn w Austrii

Z kolei legenda brytyjskiego radia BBC, Gillesa Petersona w 2017 wybrał utwór Theme de YoYo z singla London do pięćdziesiątki najlepszych utworów roku.

Wojtek Mazolewski Quintet to pierwszy zespół jazzowy, który dotarł na Listę Przebojów Programu Trzeciego, a za swój premierowy album „Smells Like Tape Spirit” otrzymał Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego „Mateusze 2011”.

Album Polka uzyskał status Platynowej Płyty, a grupa zaprezentowała materiał na 200 koncertach, które odbyły się w 21 krajach.

Kolejnym albumem „When Angels Fall” wydany w 2020 roku został poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy. Impulsem do jego nagrania stał się koncert w Londynie, gdzie zespół zaprezentował prócz autorskich kompozycji projekt „Polish Jazz” poświęcony legendom polskiego jazzu. Inspiracją był także film wybitnych reżyserów: Romana Polańskiego (Rosemary’s Baby, Nóż w wodzie), czy Jerzego Skolimowskiego (Bariera), do których Komeda skomponował muzykę. Cała płyta zawiera wyjątkowe, autorskie aranżacje zaprezentowane w sposób współczesny, połączone z własną wrażliwoścą oraz doświadczeniem.

Zespół wystąpi w składzie: Oskar Török – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – instrumenty klawiszowe, Jakub Janicki – perkusja oraz Wojtek Mazolewski – kontrabas.

Wojtek Mazolewski Quintet – koncert

Sala Wielka, Centrum Kultury Zamek
sobota, 21 maja, godzina 20:00

Bilety w cenie: 109,00 zł

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz