POZnań

Buspasy na Garbarach. Punkty konsultacyjne na przystankach

Ulica Garbary  Foto: TD

Wkrótce w Poznaniu mają pojawić się nowe buspasy: na Garbarach, Mostowej i Drodze Dębińskiej. Jaka jest opinia poznaniaków o nowych propozycjach komunikacyjnych? O to będą m.in. pytać ankieterzy Zarządu Dróg Miejskich. Można ich spotkać dziś i jutro na przystankach autobusowych na Garbarach.

Z nowego buspasa w centrum Poznania będą mogły skorzystać nie tylko autobusy. Będzie on dostępny również dla taksówek, służb komunalnych, rowerzystów, motocyklistów i samochodów, które przewożą minimum 3 osoby.

Zostanie udostępniony także dla kierowców innych pojazdów, którzy będą skręcać w prawo na najbliższym skrzyżowaniu. Buspas będzie pełnił także funkcję tzw. drogi życia, tak aby pojazdy służb ratunkowych (policja, pogotowie, straż pożarna czy miejska) mogły nim swobodnie – bez konieczności stania w korku – przejechać. Takie założenia rozwiązania przedstawiają autorzy projektu.

Planowane przez Zarząd Dróg Miejskich nowe buspasy mają powstać dokładnie w następujących lokalizacjach:

– na zachodniej jezdni ul. Garbary (w stronę Dębca) na odcinku od ul. Armii Poznań do skrzyżowania z ul. Strzelecką;
– na ul. Mostowej, gdzie ma zaczynać się przed ul. Cegielskiego i kończyć na ul. Ewangelickiej
– na ul. Droga Dębińska. Rozpocznie się skrzyżowaniem z ul. Jordana. Autobusy będą mogły skorzystać z niego do skrzyżowania z ulicami Królowej Jadwigi i Krzywoustego.

W środę i czwartek Zarząd Dróg Miejskich będzie prowadził sondaż uliczny dotyczący wytyczenia buspasów na ulicach Garbary, Mostowa i na Drodze Dębińskiej.

17 maja od 10:00 – do 17:00 pracowników ZDM będzie można spotkać w okolicach przystanku autobusowego (linii 74 i 90) u zbiegu ulic Garbary i Małe Garbary.

W czwartek również od 10.00 do 17.00 punkt przeniesiony zostanie na przystanek przy Placu Bernardyńskim.

Krótką anonimową ankietę będą mogli wypełnić wszyscy zainteresowani. Jest ona elementem przeprowadzanych konsultacji społecznych, które rozpoczęły się 19 kwietnia. Podsumowanie konsultacji odbędzie się 25 maja o godzinie 17.00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

Do 8 maja można było przesyłać do nas maile w sprawie wytyczenia buspasów. Przyszło 15 wiadomości. Więcej osób było za niż przeciwko zmianom w organizacji ruchu – informuje Marcin Idczak, rzecznik ZDM.

Uwagi najczęściej dotyczyły lokalizacji kopert dla dostaw. Pytano również o sposób weryfikacji, czy w samochodzie osobowym jadącym po buspasie są dwie, czy trzy osoby (zgodnie z założeniami oprócz pojazdów komunikacji miejskiej, rowerów itd., po buspasie będą mogły poruszać samochody z kierowcą i najmniej dwoma pasażerami). Proponowano również przedłużenie buspasa na ul. Mostowej.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz