K U L T U R A

Body Worlds wraca do Poznania

Body Worlds  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Oryginalna wystawa twórcy metody plastynacji dr. Gunthera von Hagensa po 5 latach powraca do Poznania z nową ekspozycją. Wystawa będzie otwarta dla widzów od 7 października do 15 stycznia 2023 r., na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W 2017r., w Poznaniu prezentowana była wystawa Body Worlds z cyku Vital. Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania tajników i potencjału ludzkiego ciała. Mogli szczegółowo dowiedzieć się jak żyć długie lata w zdrowiu i z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Na obecnej wystawie The Cycle of Life zwiedzający będą mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Bezprecedensowy sukces wystawy opiera się na przełomowym procesie plastynacji – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy dr. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział dr. von Hagens. Od tego czasu dr. von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała.

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy Body Worlds sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy  i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.


Body Worlds – The Cycle of Life

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Hala nr 1

07.10.2022 r. – 15.01.2023 r.

Bilety już od 35 zł

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz