Franowo Rataje

Bimby wyruszą na Franowo w sobotę

Nowa trasa tramwajowa na Franowo  Foto: lazarz.pl

Nowa trasa tramwajowa na Franowo Foto: lazarz.plZ trzymiesięcznym opóźnieniem będzie można w najbliższą sobotę po raz pierwszy pojechać na Franowo bimbą. Pierwsza “szesnastka” z pasażerami o godzinie 18:00 z os. Lecha wjedzie w 800-metrowy tunel, a potem dojedzie na Franowo.

Nowa trasa tramwajowa miała pierwotnie zostać uruchomiona w połowie maja, przed rozpoczęciem Euro 2012. Termin ten przesuwano kilkukrotnie. Powodem były m.in. nieprawidłowości związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Strażacy dopatrzyli się ponad 50 usterek. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miał również uwagi do funkcjonowania wind.

Początkowo na Franowo dojeżdżać będzie tylko “szesnastka”. Od września na tą trasę wyjadą również tramwaje linii nr 1 i 18. Równocześnie swoje trasy zmieni kilka linii autobusowych, a pospieszny “A” zostanie przemianowany na zwykłą linię autobusową nr 45.

Nowa trasa tramwajowa z os. Lecha na Franowo ma 2,5 kilometra długości, z czego 800-metrowy odcinek prowadzi w tunelu i składa się z pięciu przystanków – “Os. Lecha”, “Kurlandzka”, “Piaśnicka Rynek”, “Centrum Handlowe M1” i “Szwajcarska”. Dzięki tej inwestycji tramwajem będzie można dojechać na ratajskie osiedla Rusa i Czecha, a także do centrów handlowych na Franowie.

Budowa trasy tramwajowej na Franowo rozpoczęła się wiosną 2011 roku. Inwestycja kosztowała 270.000.000 złotych, z czego ponad 108.000.000 złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Powstanie także nowa zajezdnia, która na 17 hektarach będzie mogła pomieścić ponad 150 bimb. Jej budowa, która kosztować będzie około 300.000.000 złotych, ma się zakończyć w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz