POZnań

Bimby wracają na PeSTkę

Remont PST, PeSTka  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Wydawać by się mogło, że 13 to pechowa liczba, jednak nie dla mieszkańców Poznania. 13 maja wznowiono ruch na całym odcinku PST, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Wykonawca robót – konsorcjum firm z Grupy NDI – w ciągu niespełna 10 miesięcy zaprojektował oraz wymienił nawierzchnię torową długości około 8 km i przebudował krawędzie na 10 peronach.

Roboty były podzielone na dwie główne części. Zakończeniem pierwszej, w grudniu 2022 r. było oddanie do użytku odcinka z kierunku centrum do przystanku Słowiańska wraz z peronami, co pozwoliło wznowić kursowanie tramwajów. Druga obejmuje przywrócenie ruchu na całym odcinku inwestycji, w obu torach, aż do pętli tramwajowej na Osiedlu Sobieskiego.

Wymiana toru była konieczna przede wszystkim ze względu na zużycie eksploatacyjne, ale przy tej okazji zadbano o podwyższenie komfortu zarówno pasażerów jak i okolicznych mieszkańców.

Dzięki zastosowaniu podpór sprężystych, czyli specjalnych podkładek ograniczone zostały hałas i drgania, a długofalowo zwiększono trwałość torowiska – mówi Marta Springer, Kierownik Projektu NDI Energy. – Udogodnieniem dla przyszłej eksploatacji jest przygotowanie odcinków nawierzchni bezpodsypkowej umożliwiających zastosowanie rozjazdu nakładkowego, co w przypadku ewentualnych wyłączeń odcinka trasy pozwoli na prowadzenie ruchu tramwajów w częściowym zakresie – dodaje Marta Springer.

Co ważne dla mieszkańców Poznania ruch został wznowiony przed terminem wynikającym z umowy.

Rozumiemy potrzeby mieszkańców Poznania, nasz zespół to przede wszystkim poznaniacy, siedziba naszej firmy znajduje się w powiecie poznańskim, wszyscy korzystamy z miejskiej infrastruktury, stąd od początku inwestycji naszym celem było jak najszybsze wznowienie ruchu – mówi Cezary Chruściński, Prezes Zarządu NDI Energy.

Zasadnicze prace zostały zakończone, Wykonawca będzie jeszcze prowadził prace porządkowe i wykończeniowe, te jednak nie będą wpływać na eksploatację toru. W podzięce za wyrozumiałość, na pierwszych pasażerów korzystających z przystanków oddanych do użytku czekają miłe niespodzianki, Pracownicy NDI Energy częstować będą poznaniaków tradycyjną szneką z glancem, świeżo wypieczoną w lokalnej cukierni.

*bimba – w gwarze poznańskiej, tramwaj

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz