Sport

Bike Show i finał Gran Fondo World Championships już w ten weekend w Poznaniu

Enea Poznań Triathlon - dystans długi  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Od piątku, 30 sierpnia Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się w mekką wszystkich fanów jednośladów. Bike Show jest dedykowany przede wszystkim miłośnikom rowerów, jednak w bogatej ofercie wystawców będzie można znaleźć także hulajnogi oraz akcesoria i profesjonalną odzież sportową. Najwięcej emocji dostarczy finał największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Polsce – UCI Gran Fondo World Championships, której Poznań jest gospodarzem. Wiąże się to z czasowymi zmianami w organizacji ruchu.

Odbywający się w weekend (30.08-1.09) Bike Show z całą pewnością ucieszy miłośników aktywnego wypoczynku na rowerze. Będzie to okazja, aby przyjrzeć się nowościom rynkowym i sprawdzić sprzęt przed jego zakupem w specjalnie przygotowanej strefie.

Dla chcących przetestować sprzęt rowerowy postawiony zostanie na tę okazję tor MTB. Tor stanowi wyzwanie zarówno dla rowerów przeznaczonych do nieco trudniejszych terenów, jak i wszystkich tych modeli, których możliwości uczestnicy Bike Show 2019 będą chcieli sprawdzić – zachęcają organizatorzy.

Targom towarzyszyć będą różnorodne wydarzenia skierowane do dzieci i dorosłych, które dostarczą mnóstwa sportowych emocji. Jednym z nich będzie UCI Gran Fondo World Championships, czyli finał Mistrzostw Świata Amatorów w Kolarstwie Szosowym.

Finał Mistrzostw Świata Amatorów w Kolarstwie Szosowym to zwieńczenie serii UCI Gran Fondo World Championships – największego wydarzenia kolarskiego dedykowanego amatorom. W tym roku na ulicach Poznania, miasta gospodarza finałowych zmagań, rywalizować będzie 2000 uczestników z ponad 40 krajów.

Harmonogram zawodów obejmuje Próbę Czasową (czwartek, 29 sierpnia) oraz Sztafetę Narodową złożoną z drużyn narodowych, które rywalizować będą w wyjątkowym miejscu – Torze Poznań (piątek, 30 sierpnia). Jednak to, na co wszyscy czekają, czyli główne dystanse – Gran Fondo i Medio Fondo (Wyścig Szosowy) odbędą się w niedzielę 1 września z terenu MTP – mówią organizatorzy wyścigu.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich mieścić się będzie również miasteczko zawodów, strefa finishera, biuro zawodów i scena, na której w niedzielę, po ukończeniu wyścigu przez wszystkich zawodników, odbędzie się ceremonia wręczenia nagród, a także przekazanie kolejnej edycji UCI Gran Fondo World Championship. W przyszłym roku gospodarzem imprezy będzie kanadyjskie Vancouver.

W związku z zawodami kierowcy powinni liczyć się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu. Będą one wprowadzane etapowo wraz z postępem wyścigu i odwoływane po przejeździe ostatniego zawodnika.

Start zawodów zlokalizowany będzie na ul. Bukowskiej, a meta – na ul. Grunwaldzkiej w rejonie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trasa głównego wyścigu (150 km) prowadzi ul. Bukowską na zachód, a następnie m.in. przez Wysogotowo, Lusewo, Duszniki, Lwówek, Wytomyśl, Buk, Niepruszewo, Zakrzewo, Skórzewo, ul. Złotowską, Owczą i Grunwaldzką na teren MTP.

W rejonie strefy startu i mety na ul. Grunwaldzkiej i Bukowskiej (od ul. Matejki/Szylinga do ul. Roosevelta) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się od soboty od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 16:00. Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W sobotę od godz. 23:30 i w niedzielę do zakończenia zawodów zamknięta dla ruchu pojazdów będzie strefa startu na ul. Bukowskiej od ul. Roosevelta do ul. Szylinga/Kraszewskiego.

Na czas zawodów – do czasu przejazdu ostatniego zawodnika – wyłączone z ruchu zostaną:

ul. Bukowska (od ul. Roosevelta do ul. Bułgarskiej) – zamknięty ruch w obie strony od godz. 8:00;
ul. Bukowska (od ul. Bułgarskiej do granic miasta) – zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 8:00;
ul. Złotowska (od ronda Malwowa/Skórzewska do ul. Owczej) – zamknięty ruch w obie strony od godz. 11:00;
ul. Owcza i Cmentarna – zamknięte od godz. 11:00;
ul. Grunwaldzka (od ul. Cmentarnej do ul. Ułańskiej) – zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 11:00.

Na skrzyżowaniach na trasie zawodów wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne i zlokalizowane zostaną śluzy, przez które w miarę możliwości odbywać się będzie ruch poprzeczny sterowany ręcznie. Autobusy i tramwaje podporządkowane zostaną czasowej organizacji ruchu.

Start poszczególnych grup kolarzy planowany jest w niedzielę od godz. 9:00 do 10:30. Powrót na metę spodziewany jest w godz. od 12:30 do 14:30. W tym czasie szczególnie utrudniony może być przejazd poprzeczny przez śluzy w ciągu ul. Bukowskiej (start) i ul. Grunwaldzkiej (powrót zawodników).

Młodzi fani rowerów (3-7 lat) będą mogli spróbować swoich sił w wyścigu Kids Race na dystansie ok. 3 km. Zmagania odbędą się na trasie zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Aby zgłosić swoje dziecko, trzeba dokonać zapisu online. Ilość miejsc ograniczona. Kids Race startuje w sobotę o godz. 12:00 z centralnej części placu Marka.

Deskorolkarze podczas Bike Show także znajdą coś dla siebie. Na targach powstanie skate park z rozbudowaną strefą ramp oraz przeszkód, na którym będzie można podziwiać umiejętności i pokazy profesjonalistów, ale także spróbować swoich sił. Skate park będzie się mieścił w pawilonie 3.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz