POZnań

Biała Sobota w Poznaniu

Biała sobota  Foto: materiały prasowe / UMP

Porady lekarskie i pielęgniarskie, pomiary glukozy, cholesterolu, warsztaty edukacyjne i badania znamion – to wszystko czeka na poznaniaków już w najbliższą sobotę na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. J. Chociszewskiego.

To kolejna odsłona Białej Soboty – akcji profilaktycznej, która cyklicznie odbywa się w naszym mieście. Tym razem poznaniacy i poznanianki mogą odwiedzić ROD im. J. Chociszewskiego przy ul. Grochowskiej 1. Od godz. 13 do 17 na wszystkich czekać będą bezpłatne badania lekarskie i fizjoterapeutyczne, specjalistyczne konsultacje, porady i pokazy oraz stoiska informacyjne, edukacyjne i promujące zdrowie.

Podczas Białej Soboty będzie można zbadać swój poziom cukru i skorzystać z pomocy pielęgniarki, która zinterpretuje wyniki. Fizjoterapeuci wskażą ćwiczenia i zabiegi, które pomagają uśmierzyć ból i napięcia mięśni, a przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej zmierzą poziom glukozy i podpowiedzą, jak nie dać się cukrzycy.

Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy zapewni darmowe badania gęstości tkanki kostnej i ryzyka osteoporozy oraz badanie słuchu. Każdy będzie mógł wykonać test na obecność wirusa HCV, który może powodować groźne zapalenie wątroby. Przygotowano też badania i warsztaty edukacyjne na temat znamion i nowotworów skóry.

Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów zapewni informacje i konsultacje dotyczące uzależnienia alkoholowego oraz przemocy w rodzinie, a poznaniacy po 65. roku życia będą mogli sprawdzić swoje siły w teście sprawności fizycznej i złożyć wniosek o Złotą Kartę Seniora.

Nie zabraknie też widowiskowych pokazów: specjalista ratownictwa medycznego przedstawi wyposażenie karetki, a wolontariusze wyjaśnią, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy. Chętni będą mogli poznać tajniki nordic walking i nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami.

Realizatorem Białej Soboty na Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest Wielkopolska Przychodnia Sportowo-Lekarska, w organizacji pomagają wolontariusze z Fundacji Runport.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz