Aglomeracja

Biała Sobota na działkach

lekarz  Foto: Martin Brosy

Bezpłatne badania lekarskie i fizjoterapeutyczne, specjalistyczne konsultacje i porady oraz liczne pokazy i atrakcje – to wszystko czeka na poznaniaków podczas ostatniej już w tym roku Białej Soboty na działkach.

Tym razem wydarzenie odbędzie się 7 września na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. T. Kośicuszki przy ul. Dolna Wilda 91. Od godziny 13:00 do 17:00 na poznaniaków czekać tam będą lekarze i pielęgniarki. Jak zwykle będzie można zbadać swój poziom cukru, zmierzyć ciśnienie krwi, sprawdzić poziom glukozy, cholesterolu czy kwasu moczowego. Obecni na miejscu specjaliści pomogą zinterpretować wyniki.

Przygotowano też propozycję dla osób, które martwią się o stan swojego serca – podczas Białej Soboty będzie można zrobić sobie bezpłatne EKG oraz badanie profilaktyczne “kostka-ramię”, która pozwala oszacować ryzyko chorób układu naczyniowego.

Fizjoterapeuci pomogą zdiagnozować przyczyny bólu mięśni i podpowiedzą, jakie ćwiczenia najskuteczniej pomagają zmniejszyć napięcie. Będzie też okazja, by sprawdzić działanie masażu leczniczego, a instruktorzy nordic walking czekać będą na poznaniaków, którzy chcą nauczyć się chodzenia z kijkami.

Specjaliści z Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu będą promować zdrowy styl życia – wyjaśnią, co to znaczy “jeść zdrowo” i podpowiedzą, jak skonstruować poprawną dietę. Będzie też można zrobić test na obecność anty -HCV. To badanie, które pomaga w wykryciu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) – choroby, która często przez dłuższy czas nie daje wyraźnych objawów.

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekać będzie wiele stoisk informacyjnych. W punkcie Poznańskiego Centrum Świadczeń będzie można złożyć wnioski o Złotą Kartę Seniora, Kartę Rodziny 3+ i umówić wizytę w PCŚ. Na stoisku Narodowego Funduszu Zdrowia jego przedstawiciele wyjaśnią, czym są e-recepty i internetowe konto pacjenta, a na stoisku spółki Exactus będzie można dowiedzieć się wszystkiego o bezpłatnych badaniach przesiewowych w kierunku wczesnej diagnostyki nowotworów jamy ustnej.

Przygotowano też pokazy – specjalista ratownictwa medycznego przedstawi wyposażenie karetki, a przedstawiciele Fundacji Akceptacji pokażą, jak udzielać pierwszej pomocy i jak wygląda przydatny sprzęt ratowniczy.

Użyte w artykule zdjęcia: Martin Brosy, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz