K U L T U R A POZnań

Bezpłatne spektakle Teatru Polonia na dziedzińcu Urzędu Miasta

Dziedziniec Urzędu Miasta - z farnej wieży  Foto: TD

Od 8 do 15 sierpnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta będziemy mogli za darmo zobaczyć spektakle Teatru Polonia m.in. słynną “Białą bluzkę” z Krystyną Jandą.

Krystyna Janda - spektakl Biała bluzkaNa dziedzińcu teatr Krystyny Jandy wystawi 5 tytułów. Na otwarcie zobaczymy słynną „Białą bluzkę”. Oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej historia nieszczęśliwej miłości to już spektakl „kultowy”. Choć przedstawienie grane było wielokrotnie w całej Polsce, niezmiennie przyciąga do teatru tłumy wielbicieli talentu Krystyny Jandy.

To samo dotyczy „Lamentu na Placu Konstytucji”, który od momentu premiery w 2007 roku wystawiono w Warszawie aż 133 razy. Oglądamy historię babci, matki i wnuczki, mówiących o swoich problemach i nadziejach, o sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas.

Poznańska publiczność zobaczy też „Związek otwarty” w reżyserii Krystyny Jandy i Marii Seweryn. To opowieść o małżeństwie napisana przez… małżeństwo. Autorem stworzonego z myślą o teatrze ulicznym dramatu jest laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1997 roku Dario Fo oraz jego żona, Franka Rame. Osią tekstu jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn.

Zaproszenie z Poznania było dla nas bardzo ważne dlatego, że po raz pierwszy od ośmiu lat nie zagramy latem plenerowych spektakli w Warszawie – mówi Krystyna Janda. – W czasie wakacji graliśmy tam nawet 60 przedstawień. Dla mieszkańców i turystów stanowiły one stały punkt zwiedzania stolicy. W tym roku nie będzie to możliwe, dlatego z tym większą radością przyjęliśmy zaproszenie prezydenta Poznania.

Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów, czyli przedstawienia „Jaś i Małgosia”, do którego choreografię przygotowała dobrze znana w Poznaniu Paulina Andrzejewska. Przeżywając przygody razem z dwójką głównych bohaterów, słuchając pięknych piosenek i pomagając im w wybrnięciu z opresji, młodzi widzowie nauczą się zgodnej współpracy, budowania zaufania, czy rozpoznawania niebezpieczeństwa.

Spektakle będą grane codziennie, od 8 do 15 sierpnia

„Biała bluzka” – 8 sierpnia o godzinie 20.00

„Flamenco namiętnie” – 9 i 10 sierpnia o godz. 20.00

„Lament na Placu Konstytucji” – 11 i 12 sierpnia o godzinie 20.00

„Jaś i Małgosia” – 13 i 14 sierpnia o godzinie 11.00

„Związek otwarty” – 13, 14 i 15 sierpnia o godzinie 20.00

Na wszystkie przedstawienia obowiązują bezpłatne wejściówki.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz