K U L T U R A

Będą długie kolejki po autografy!

Festiwal Fabuły  Foto:

Literackie spotkania z pisarzami w Centrum Kultury Zamek przyciągają tłumy czytelników. Na sesję z udziałem Joanny Bator nie można się było wcisnąć do Sali Wielkiej, zdobycie autografu Ignacego Karpowicza graniczyło z cudem. Kolejka do księgarni Bookowski, gdzie autor podpisywał książki i jak prawdziwy celebryta robił sobie zdjęcia z fanami wydawała się dłuższa niż po pomarańcze w PRL-u. A co będzie się działo w tym tygodniu?

Festiwal FabułyDział Literatury CK Zamek przyzwyczaił poznaniaków do dużych kulturalnych przedsięwzięć. Poznań Poetów potrafił porwać miasto interesującymi spotkaniami, były czytania w zaskakujących przestrzeniach, takich jak: pralnia, sklep ze słodyczami albo strych. W tym tygodniu wystartowała kolejna impreza –  Festiwal Fabuły, a wśród gwiazd: Janusz Rudnicki, Wojciech Kuczok, Michał Witkowski, Ziemowit Szczerek, Zygmunt Miłoszewski, Beata Chomątowska, Andrzej Stasiuk.

Znani pisarze nie tylko będą spotykać się z fanami, ale także czytać swoje powieści i wspólnie z poznaniakami oglądać i komentować filmy.

Po co taki festiwal? Po prostu – by posłuchać dobrych opowieści i spotkać się z wybitnymi twórcami. A przy okazji zapytać, co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Z czego czerpiemy przyjemność, nadzieję, pocieszenie, a co nas denerwuje, odrzuca, nudzi – pisze w zaproszeniu Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły.

Podczas imprezy odbędzie się także rozstrzygniecie konkursu na opowiadanie kryminalne „Poznań zły” z udziałem jurorów: Joanny Jodełki, Elizy Szybowicz i Piotra Bojarskiego.

Dziś o 18:00 rozpocznie się spotkanie z prozaikiem Darkiem Foksem, tegorocznym laureatem Nagrody Silesiusa. O 20:00 można w kinie zasiąść razem z Wojciechem Kuczokiem – autorem scenariusza i wspólnie zobaczyć „Zbliżenia”, najnowszy film Magdaleny Piekorz

W czwartek zapraszamy na spotkania z Januszem Rudnickim, Wojciechem Kuczokiem i Michałem Witkowskim. O 21:00 autorzy podczas nocnego czytania będą prezentowali fragmenty swoich powieści.

Ulica Ksiązek na Św. Marcinie Foto: CK Zamek

Wojciech Kuczok w 2003 r. wydał pierwszą powieść, „Gnój”, za którą uhonorowany został wieloma nagrodami, m.in. Nike i Paszportem Polityki. Potem ukazały się „Senność” (2008) i „Spiski” (2010). Jest autorem scenariuszy do filmów „Pręgi” (wg. „Gnoju”), „Senność” oraz „Zbliżenia” (premiera w listopadzie 2014). Jako speleolog w latach 1982-2010 spenetrował ponad 800 jaskiń, dokonując znaczących odkryć; w 2013 roku otrzymał wyróżnienie w prestiżowej nagrodzie podróżniczej Kolosy za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej w Sudetach oraz Jaskini Hardej w Tatrach; wydał książkę „Poza światłem” (2012).

Janusz Rudnicki w 1983 r. wyemigrował do Hamburga, skąd teraz często jeździ do Polski. Stale współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Opublikował tomy prozy: „Można żyć” (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), „Cholerny świat” (1994), „Tam i z powrotem po tęczy” (1997), „Męka kartoflana” (2000), „Mój Wermacht” (2004), „Chodźcie, idziemy”.

Michał Witkowski to autor dwóch zbiorów opowiadań „Copyright” (2001) i „Fototapeta” (2006) oraz powieści „Lubiewo” (2005) tłumaczonej na dwadzieścia języków (angielski przekład nominowany do The Independent Foreign Fiction Prize). Za „Lubiewo” – jedną z najgłośniejszych książek dekady – Witkowski otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia. Później wydał powieści: „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” (2007, Paszport „Polityki”), „Margot” (2009), „Drwal” (2011) oraz „Zbrodniarz i dziewczyna” (2014).

Szczegółowy program na stronach CK Zamek.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz