K U L T U R A

Bałkański Prawosławny Sylwester!

Tańce bałkańskie  Foto: tancewkregu.eu

Będziemy mieli okazję kolejny raz bawić się na Bałkańskim Prawosławnym Sylwestrze. Okazję do ponownego świętowania nadejścia Nowego Roku daje nam stary kalendarz juliański. Zapraszamy do zabawy w bałkańskim stylu. Będzie muzyka na żywo, balkan party, korowody, konkursy z nagrodami i wuchta innych atrakcji. Wszystko to U Bazyla w drugą sobotę 2016 roku.

Bałkański Prawosławny SylwesterMuzycznym gospodarzem wieczoru będzie grupa Balkan Sevdah. Zespół gra muzykę melodyjną, dynamiczną, czasem też refleksyjną, a momentami dziką, pełną temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu. Zawsze w styczniu Balkan Sevdah na kilka koncertów zamienia się w zespół grający do tańca i tak też będzie podczas Bałkańskiego Sylwestra Prawosławnego.

Spotkaliśmy się, żeby podzielić się naszymi pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich – mówią muzycy z Balkan Sevdah – do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracamy często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem.

Jak dodają muzycy z Balkan Sevdah, starają się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji.  Ci, którzy mieli ich okazję wysłuchać podczas Bałkańskiego Sylwestra z pewnością potwierdzą, że przy tej muzyce nie da się usiedzieć.

Występ grupy Balkan Sevdah poprzedzi trio Aman Aman. To zespół, który powstał z miłości do muzyki bałkańskiej i muzyki dawnej i czerpie garściami z obu tych przebogatych źródeł. Nasze pieśni to polifoniczne wyprawy w obszary odległe zarówno w przestrzeni, jak i w czasie zabarwione delikatnym brzmieniem instrumentów akustycznych.

Mamy też coś dla zainteresowanych poznaniem tradycyjnych bałkańskich tańców – zapowiadają organizatorzy – na imprezie będzie z nami Anna Trąbała, której największą fascynacją są tańce w kręgu z Grecji i Bałkanów.

Udało jej się do tej pory zgromadzić około 2.500 tańców. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w międzynarodowych warsztatach tańca w Grecji, Serbii, Macedonii, Bułgarii, Rumunii i Turcji. Towarzyszyć jej będzie Ibrahim Rizevski z Serbii. Urodził się w Belgradzie gdzie żył przez 33 lata. Tańczyć rozpoczął w roku 1972 w zespole Lola Ribar, w którym w latach 1977-1987 był solistą, grał na tapanie i był asystentem dyrektora artystycznego. W 1987 przeprowadził się do Szwajcarii i prowadził w Zurychu własny zespół folklorystyczny o nazwie Sloga.

Będą też z nami członkowie grupy Koło Jana – dodają organizatorzy Sylwestra – to młodzi ludzie śpiewający pieśni sobótkowe i inne, mocno zakorzenione w folklorze polskim, ukraińskim, litewskim, a na Prawosławny Bałkański Sylwester przygotują specjalnie kilka bałkańskich pieśni.

Po muzyce na żywo rozpocznie się Bałkańskie After Party, które rozkręci DJ EMPE. Prezentuje on world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. Specjalnie na Bałkański Sylwester szykuje już selekcję balkanbeatu, elektro tzigane, bułgarskiej czałgi, rumuńskiego manele i innych stylów z bałkańskiego kotła. Do tego wszystkiego dołoży klasyczne folkowe numery ubrane w klubowe szaty.

Zapraszamy na Bałkański Prawosławny Sylwester, który odbędzie się w Klubie U Bazyla (św. Wojciech 28) w sobotę 09 stycznia. Początek o godzinie 20:00. Bilety na to wydarzenie kosztują 20,00 zł.

Koło Jana

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz