Aglomeracja

Autobusy z przyczepkami na rowery – pierwsze kursy już w ten weekend

Rowerowy szlak autobusowy  Foto: Powiat Poznański

Przed nami kolejny sezon rowerowych wypraw, podczas którego będziemy mogli korzystać z autobusów jeżdżących z przyczepkami do przewozu jednośladów. Kursowanie tej turystycznej linii 471 zostanie wznowione w sobotę 28 kwietnia.

W ubiegłym sezonie z takiej opcji podróżowania skorzystało niemal 3.000 osób. Przewiezionych zostało ponad 620 rowerów, a same autobusy przejechały na linii turystycznej ponad 28.000 kilometrów.

Linia 471 łączy Swarzędz, Czerwonak, Murowaną Goślinę, Biedrusko, a także Tuczno i Pobiedziska. Autobusy jeździć będą od końca kwietnia do 14 października. W każdy weekend i dni świąteczne będą wykonywały 14 kursów o długości blisko 50 km każdy. Tegoroczną nowością będzie poprowadzenie wybranych kursów również przez Biskupice.

Jazda na rowerze to idealny pomysł na długie majowe weekendy oraz ekowakacje, nie ma chyba przyjemniejszego sposobu na utrzymanie kondycji, nabranie odporności oraz walkę ze stresem – przekonuje Jan Grabkowski, starosta poznański – dużą liczbą połączeń chcemy zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu na turystycznych szlakach przebiegających przez malownicze tereny regionu i Puszczę Zielonkę.

Jan Grabkowski podkreśla, że to łącznie ponad 500 km ścieżek. Autobusowa trasa turystyczna przebiega przez szlaki rowerowe EuroVelo R1 – R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową, Cysterski Szlak Rowerowy oraz Pierścień dookoła Poznania. Dojedziemy nią również w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach oraz nad jeziora Stęszewskie, Wronczyńskie i Jerzyńskie.

Dzięki korzystaniu z linii autobusowej ominiemy drogi publiczne o dużym natężeniu ruchu, które nie posiadają ścieżek rowerowych. Da także możliwość m. in. seniorom i najmłodszym turystom wraz z rodzicami poznawać tereny bardziej odległe od swojego domu.

Za bilet jednoprzejazdowy normalny zapłacimy 3,00 zł, a za ulgowy 1,50 zł. Bilet całodniowy normalny to wydatek zaledwie 5,00 zł (ulgowy 2,50 zł). Jednoprzejazdowy bilet grupowy może kupić maksymalnie dwójka osób dorosłych, z którymi podróżuje trójka dzieci. Kosztuje on 6,00 zł. Bilet grupowy całodniowy to koszt 10,00 zł.

W ramach zakupionego biletu przewóz rowerów jest bezpłatny. Ważny bilet okresowy PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC albo ważny bilet okresowy Komunikacji Gminy Swarzędz również będzie honorowany.

Użyte w artykule zdjęcia: Powiat Poznański

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz