K U L T U R A POZnań

Artystka – kobieta – matka!

Sztuka matek  Foto:

Z punktu widzenia krytyki sztuki nie sposób zignorować momentu, gdy kobieta – artystka zostaje matką. Prace 16 artystek młodego pokolenia będzie prezentowało swoje prace w ramach wystawy „Sztuka matek” w Galerii No Women No Art przy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Wernisaż w najbliższy piątek o 19:00.

Sztuka matek

Do niedawna artystki feministyczne pomijały temat macierzyństwa lub traktowały go marginalnie (pojawiał się on zazwyczaj w symbolicznej formie – matki jako ikony itp). Tymczasem macierzyństwo w kontekście tożsamości i głębokich przeżyć egzystencjalnych jest tematem niezwykle ważnym dla sztuki i dla współczesnej kultury w ogóle.

W ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat spojrzenie na macierzyństwo zaczęło się zmieniać.

Macierzyństwo przestało być kojarzone z rezygnacją z życia publicznego, zawodowego, a grupa świadomych matek chce zmieniać stereotypowe postrzeganie macierzyństwa w Polsce. Twórczynie matki pokazują macierzyństwo, jako ważny etap w ich życiu, nową świadomość siebie i swojego ciała, inne sztuką wyrażają bunt przeciwko do niedawna jedynie słusznemu wizerunkowi Matki Polki, upublicznianiu swojego macierzyństwa i kojarzenia matki tylko z jedną społeczną rolą, jeszcze inne poprzez stanie się matką zmieniają punkt widzenia i patrzenia na otaczającą rzeczywistość.

PrintIzabela Kowalczyk w swoim tekście Matki, artystki, negocjatorki pisze: Niektóre dawne artystki musiały wybierać pomiędzy sztuką a macierzyństwem, inne – czuły się winne zajmując się twórczością, zamiast dziećmi. Ich sztukę nieraz traktowano jako fanaberię.

Współczesne artystki wchodząc na obszar sztuki, nie płacą już tak wysokiej ceny, nie muszą już wybierać między dzieckiem a sztuką, ale macierzyństwo jako ważne doświadczenie dla wielu z nich staje się tematem sztuki, skłania je często do innego spojrzenia na rzeczywistość, niekiedy do zobaczenia jej oczyma dziecka, a innym razem – do większej troski o otoczenie i środowisko naturalne.

Znakomicie pokazują to prace prezentowane na wystawie „Sztuka matek”. Bo artystki – matki wciąż pozostają negocjatorkami, tworzą w obszarze „pomiędzy” – pomiędzy wielką sztuką a codziennością, pomiędzy pracownią a dziecięcym pokojem i kuchnią, pomiędzy własnymi artystycznymi aspiracjami a obowiązkami związanymi z macierzyństwem.

Artystki biorące udział w wystawie:

Anna Bedyńska, Patrycja Dołowy, Bo Dzierwa, Agata Endo Nowicka, Anna Grzelewska, Elżbieta Jabłońska, Klara Kopcińska, Katarzyna Korzeniecka, Cecylia Malik, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Joanna Pawlik, Izabela Rabenda, Agnieszka Sandomierz, Patrycja Trzepizur, Viola Tycz, Aleksandra Wasilkowska.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz