K U L T U R A

Artyści z Wenecji w poznańskiej galerii

Co dwa lata Wenecja staje się światową stolicą sztuki. Miasto staje się salą wystawową, w której artyści z prawie całego świata pokazują swoje najnowsze realizacje. Klimat Wenecji będziemy mogli poczuć w Poznaniu. Równolegle z weneckim Biennale Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprasza na pokazy prac polskich artystów obecnych także we Włoszech.

Praca Józefa SzajnyOd soboty na Starym Rynku oglądać będziemy mogli prace Magdaleny Abakanowicz, Józefa Szajny, Romana Opałki Andrzej Kreutza Majewskiego i Władysława Jackiewicza.

Po raz pierwszy Biennale zorganizowano w Wenecji w 1895 roku. Już po kilkunastu latach wystawa nabrała międzynarodowego charakteru. Wtedy w Wenecji zaczęły powstawać pawilony narodowe, często same w sobie będące architektonicznymi dziełami. Obecnie, obok międzynarodowych wystaw kuratorskich – właśnie narodowe pawilony są przestrzenią pokazywania sztuki. Towarzyszy temu rywalizacja – bo najlepsze realizacje zdobędą uznanie międzynarodowych gości- dziennikarzy, krytyków i kuratorów.

W przeszłości – na weneckim Biennale prace pokazywali najwybitniejsi polscy artyści. Każdy z nich ma bardzo odmienną, indywidualną wizję. Bo właśnie na pokazywaniu silnych indywidualności opiera się weneckie Biennale.

Wystawa: Mistrzowie – polscy artyści z Biennale w Wenecji. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 26 października 2013 . Wystawa trwać będzie do 8 listopada 2013.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz