Aglomeracja K U L T U R A

Artyści nas oszukują? Wszystko udaje coś innego!

Kaczka czy królik?  Foto:

Kaczka czy królik?Czasami sami lubimy być nabieranymi albo wyprowadzanymi na manowce sztuki. To jest miłe, przyjemne, czasem twórcze. Kiedy indziej artyści sami wprowadzają nas w pole, czy to co widzimy i podziwiany jest prawdziwe? Takie dylematy w odbiorze sztuki towarzyszą człowiekowi od starożytności.

Także dziś artyści i kuratorzy stawiają widzów w pozycji legendarnego Zeuksisa z Heraklei, ateńskiego artysty z V w. p.n.e, który konkurował z Parrazajosem o miano najlepszego malarza. Parrazajos tak realistycznie namalował kotarę na swoim obrazie, że Zeuksis, ulegając tej iluzji, poprosił o odsłonięcie obrazu. Jego zdumienie nie miało granic, gdy okazało się, że widniejąca na obrazie kotara nie jest prawdziwa.

W jaki sposób współcześni artyści oszukują widzów? Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu okazało się idealnym miejscem do przeprowadzenia analizy tego problemu stając się polem do gry znaczeniami, balansowania na granicy między sztuką a rzeczywistością, prawdą a fikcją, oryginałem a kopią.

Co widzisz na zdjęciu? Królika czy kaczkę?

Brak lokalizacji Centrum Sztuki Współczesnej jest odczuwany przez poznańskie środowisko artystyczne od wielu lat. Podczas gdy w większości innych miast zbudowano gmachy prawdziwych instytucji, w podpoznańskiej gminie Pobiedziska, w skansenie miniatur lokalnych zabytków, stanęła makieta nieistniejącego w rzeczywistości budynku.

CSW przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach posiada jednak dyrektora, program, budżet i funkcjonuje jak instytucja regularnych rozmiarów. Nie znając szczegółów tego projektu, w pierwszej chwili można ulec złudzeniu, że Poznań, tak jak większość innych dużych polskich miast, posiada CSW z prawdziwego zdarzenia.

Na wystawie otwierającej letni sezon wystawienniczy w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Centrum Miniatur w Pobiedziskach zobaczyć będzie można prace Rafała Bujnowskiego, Michała Ciesielskiego, Roberta Kuty, Little Artist i Yar Nam.

Rafał Bujnowski, Cegła z serii Obrazy-przedmioty

Rafał Bujnowski, “Cegła” z serii “Obrazy-przedmioty”, 1999-2002, olej/płótno, 12x25x6 cm, edycja: 100, dzięki uprzejmości Galerii Raster

Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Otwarcie wystawy: 27.05.2012r. godz. 15:00, ekspozycja czynna do końca czerwca.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz