K U L T U R A

Animator 2011

Festiwal Animator 2011  Foto: Festiwal Animator 2011

Festiwal Animator 2011 Foto: Festiwal Animator 2011Złaknieni kultury poznaniacy i odwiedzający nasze miasto goście nie powinni narzekać na brak atrakcji. Po Ethno Porcie i Festiwalu Malta już w połowie lipca rozpocznie się kolejna ciekawa impreza – Festiwal Animator 2011.

Tegoroczna edycja tego ciekawego, filmowego festiwalu będzie już czwartą. Warto być może zastanowić się jakie miejsce przez te lata zdobył on na mapie międzynarodowych festiwali filmu animowanego. Nie konkurujemy na pewno z tak starymi i o ustalonej pozycji festiwalami, jak Annecy czy Ottawa, które oprócz konkursu i retrospektyw oferują jeszcze targi filmowe, ale jeśli chodzi o ilość projekcji i innych zdarzeń oferowanych naszej publiczności, nie musimy się wstydzić porównania z największymi tuzami w branży, bo siłą naszej propozycji jest otwartość i różnorodność – mówi Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu – wychodzimy z założenia, że film animowany jest unikalną formą twórczości, która łączy w sobie w stopniu większym niż inne sztuki elementy wielu dyscyplinach artystycznych: filmu fabularnego, malarstwa, grafiki, rzeźby, muzyki. W ostatnich latach coraz częściej też wychodzi poza ramy prostokątnego obrazu i łączy się z performansem, instalacją, hipertekstem i oczywiście grami komputerowymi.

Animator to oczywiście dobre filmy, ale to także koncerty połączone z projekcjami. Jednym z gości tegorocznego festiwalu będzie jeden z pionierów amerykańskiej muzyki elektronicznej Morton Subotnick. Wystąpi on miedzy innymi ze swoim synem Stevenem. Zaprezentuje się także Jarosław Kapuściński, oraz Alloy Orchestra z Bostonu.

Ciekawie zapowiada się blok projekcji filmów japońskich. Pokażemy zarówno klasyków, jak i twórców młodszego pokolenia, kino autorskie i to bardziej rozrywkowe – mówi Marcin Giżycki – wydawało się, że z powodu tragicznego trzęsienia ziemi będziemy musieli przełożyć tę szeroko zakrojoną prezentację na przyszłe lata, ale nasi japońscy partnerzy nie poddali się, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni.

Gości i niespodzianek będzie jednak znacznie więcej. Festiwal rozpocznie się w piątek (15.07) i zakończy się po 9 dniach.

/

środa – 20.07- szukaj tutaj
/
czwartek – 21.07- szukaj tutaj
/
piątek – 22.07- szukaj tutaj
/
sobota – 23.07- szukaj tutaj

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz