Aglomeracja

Andrea Bocelli zaśpiewał w Poznaniu

100 lat UAM - Andrea Bocelli  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Ponad 25 tysięcy poznaniaków wysłuchało koncertu Andrei Bocellego. Artysta zaśpiewał największe arie operowe i przeboje muzyki popularnej. Występ na stadionie miejskim był kulminacją obchodów stulecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Cztery poznańskie uczelnie obchodzą dziś wspólnie swoje stulecie – mówił prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. – Planując te obchody, chcieliśmy świętować razem z mieszkańcami Poznania, bo jesteśmy częścią miasta. Zaplanowaliśmy zaproszenie gwiazdy światowego formatu. Gdy rozglądam się po stadionie, to jestem przekonany, że dobrze wybraliśmy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu miasta.

Ten koncert to kolejny przykład dobrej współpracy władz miasta i uniwersytetów – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Gdy 40 lat temu zarabiałem swoje pierwsze pieniądze jako statysta w poznańskim Teatrze Wielkim, nawet mi się nie śniło, że kiedyś będziemy mogli przyczynić się do takiego koncertu i że razem z państwem będę mógł cieszyć się tak piękną muzyką w najpiękniejszym wykonaniu.

Na scenie pojawili się też rektorzy innych uczelni, które wywodzą się z Uniwersytetu Poznańskiego.

Za chwilę w gronie 25 tysięcy poznaniaków, Wielkopolan i gości z całego kraju usłyszymy koncert wielkiego tenora – mówił prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego. – My, społeczność uniwersytecka, dajemy tym wyraz naszemu przywiązaniu do stuletniej tradycji Uniwersytetu Poznańskiego, a jednocześnie wyraz radości z rozwoju czterech bratnich uniwersytetów, które grają istotną rolę naukową, społeczną, intelektualną, kulturalną, zdrowotną i sportową w życiu Poznania i Wielkopolski.

Prof. Jan Pikul, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, przypomniał, że głównym celem uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, dobra i piękna.

Obchodzimy piękny jubileusz stulecia Uniwersytetu Poznańskiego i wywodzących się z niego czterech uczelni w wyjątkowym miejscu i czasie – mówił. – Wyjątkowe jest również wydarzenie, w którym możemy brać udział. Myślę, że Poznań na długo zapamięta ten koncert.

Arystoteles w swoim wielkim dziele “Metafizyka” napisał, że ludzie z natury dążą do poznania – dodał prof. Dariusz Wieliński, rektor AWF. – Pamiętajmy, ze poznania naukowego od poznania duchowego i artystycznego nie dzieli wielka przepaść. Niech to, czego nie da się opowiedzieć słowami, wyrazi muzyka.

Koncert rozpoczął się pieśnią Gaudeamus igitur” w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Podczas pierwszej części występu Andrea Bocelli zaśpiewał największe arie operowe, w drugiej – klasyczne utwory sakralne i najsłynniejsze przeboje muzyki popularnej. Włoskiemu tenorowi towarzyszyli inni znani muzycy: sopranistka koloraturowa Maria Aleida Rodrigez, piosenkarka Ilaria Della Bidia i znany flecista Andrea Griminelli oraz syn artysty: Matteo Bocelli. Koncert uświetnili też tancerze: Maria Pawelec, absolwentka szkoły baletowej w Poznaniu i Federico Zeno Bassanesa. Orkiestrą dyrygował Carlo Bernini, a muzykom towarzyszyły chóry biorące udział w Festiwalu Universitas Cantat oraz Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Andrea Bocelli to nie tylko światowej sławy włoski tenor- to również kompozytor, autor piosenek oraz producent muzyczny. Artysta od lat uznawany jest za najlepiej sprzedającego się śpiewaka operowego na świecie. Jego dotychczasowe albumy zostały kupione w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy. Wokalista znany jest również z wielu niezapomnianych duetów, m.in. z Celine Dion, Sarah Brightman oraz Luciano Pavarottim.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz