AleKino już 27 raz!

27 już festiwal AleKino właśnie się zaczyna!  Foto:
27 już festiwal AleKino właśnie się zaczyna!

Z roku na rok jesteśmy coraz więksi docieramy do coraz większej grupy wielbicieli kina – mówią organizatorzy Festiwalu, który właśnie się rozpoczyna. Niewątpliwie Ale Kino! to największe i najważniejsze wydarzenie filmowe dla młodej widowni w Polsce. Wiedzą o tym na pewno ci, którzy kiedyś przychodzili ze swoimi rodzicami a teraz sami pragną zaszczepić miłość do kina swoim dzieciom. W tym roku obchodzony jest nie lada jubileusz – 40 lecie festiwalu, który istnieje od 1969 roku.

27 już festiwal AleKino właśnie się zaczyna!
27 już festiwal AleKino właśnie się zaczyna!

Festiwal, początkowo organizowany co dwa lata i skupiający się przede wszystkim na produkcji polskiej, od połowy lat dziewięćdziesiątych wszedł w cykl roczny i przyjął formę międzynarodową. Czterdziestolecie Festiwalu stanowi okazję do wspólnej radości i uczestnictwa w międzynarodowym świecie kina, ale także do spojrzenia w przyszłość i próby odpowiedzi na pytania, jakiego kina dla dzieci i młodzieży oczekują jego widzowie, a także ich rodzice i wychowawcy; o jakim kinie marzą dzieci i twórcy filmowi.

W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się ponad 90 seansów. Pokazanych będzie ponad 130 filmów z różnych części świata, część z nich będzie miała na Festiwalu swoje polskie premiery. W zeszłym roku filmy oglądało ponad 12 000 widzów!

Ale kino! z klasą – seanse dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów, w Multikinie 51.

W programie między innymi „W zwierciadle, niejasno” wg powieści Josteina Gaardera, autora Świata Zofii (od 12 lat): „Opowieść o dwóch komarach”(od 6 lat), animacja legendarnego Jannika Hastrupa, który będzie gościem festiwalu: „Broken Hill” z laureatem Oscara Timothym Huttonem.

Ale Kino! z rodziną – W tym roku Festiwal zaprasza do kina całe rodziny. W Multikinie 51 codziennie o godzinie 17.00 seanse Ale Kino! z rodziną. W programie najlepsze filmy Festiwalu dla dzieciaków z rodzicami albo dziadkami . Wśród nich: szwedzki „Kameleon powraca”, dziecięcy kryminał oparty na znanym cyklu powieściowym Agencja detektywistyczna Lassego i Maji (od 10 lat): holenderski „Morrison dostaje siostrzyczkę”, komedia o kłopotach chłopczyka, który nie może się pogodzić z przyjściem na świat rodzeństwa (od 6 lat): niemiecki film przygodowy, laureat festiwalu w Amsterdamie, „Krokodyle” (od 10 lat) i inne.

MAX MINSKY I JA
MAX MINSKY I JA

Ale Kino! nie dla dzieci – Festiwal zaprasza prawdziwych kinomaniaków na jeszcze więcej filmów dla młodzieży i dorosłych ( od 14 i 16 lat). Zobaczycie między innymi: „Dziecko jeziora” film reżyserki kontrowersyjnego XXY – i tym razem Lucia Puenzo zaskakuje; australijską czarną komedię Wypadki chodzą po ludziach ze wspaniała Geeną Davis (Thelma i Louise), francuską Stellę, nagrodzoną w Berlinie czy niezwykły dokument Maradona by Kusturica. W programie także dwa maratony: krótkiego metrażu i animacji.

Festiwal Ale Kino! to również niecodzienne wydarzenia: Animowane Koziołki – najpiękniejsze polskie filmy animowane festiwalowego 40 –lecia, Bajkowa muzyka – kultowe polskie animacje z nową muzyką na żywo, Krótkie spięcie – maraton krótkiego metrażu z różnych krajów z lat 2007- 2009 (od 14 lat), Pierwsze kroki – młodzi ale znani już twórcy polskiej animacji (od 14 lat).

platynowe koziolki

Ale Kino! najnajmłodszego widza – dla dzieci od 2 do 4 lat, bajki w przyjaźnie zaaranżowanej sali.

Program festiwalu tworzą nie tylko projekcje filmowe ale liczne imprezy towarzyszące, do jednych z największych z pewnością należy Akcja Animacja! Przystanek Poznań 40, to projekt związany z jubileuszem 40-lecia Festiwalu. Film animowany dla dzieci od samego początku stanowił jeden z najważniejszych elementów repertuaru Festiwalu. Warto przypomnieć, że poznański festiwal poprzedzały organizowane w latach sześćdziesiątych w tym mieście przeglądy polskiej twórczości animowanej dla dzieci. Także większość nagród pierwszego festiwalu w roku 1969 przypadła filmom animowanym. Polska animacja również dzisiaj odgrywa szczególną rolę w programie imprezy, czego dowodzi znaczna ilość filmów animowanych w konkursie i pokazach specjalnych, a także takie wydarzenia z ostatnich lat, jak niezwykły pokaz Piotrusia i wilka, z muzyką orkiestrową na żywo, zorganizowany w sali kinowej dla 500 osób, czy bogaty program obchodów 60-lecia polskiej animacji w ramach imprezy.

Festiwal chce i stara się być oryginalny, dlatego w naszych propozycjach znajdują się filmy wyjątkowe. Z przyjemnością informujemy, że jesteśmy jedynym festiwalem filmowym na świecie prowadzącym stałą, bogatą repertuarowo sekcję poświęconą futbolowi. W programie Ale Kino! z piłką filmy dla dzieci: Carlitos – życiowa szansa oraz Wyjątkowy Jimmy Grimble, po których odbędą się spotkania między innymi z piłkarzami Lecha. Dla nieco starszych kibiców: Zabić sędziego, belgijski dokument o pracy sędziów na EURO 2008 ( w tym o sędzi Webbie), Przeklęte United, fabularyzowana biografia legendarnego trenera Briana Clough’a, Droga do San Diego, argentyńska opowieść o niezwykłej podróży fana Maradony i wreszcie obraz o nim samym, Maradona by Kusturica, nakręcony przez wybitnego reżysera Emira Kusturicę.

Dopełnieniem wszystkiego na pewno będzie projekcja najstarszego filmu piłkarskiego z 1911 roku – Harry piłkarz, z muzyka na żywo kolektywu C.I.A.

Coś dla maluchów

Od trzech lat Festiwal włączył się w projekt sztuki dla najnajmłodszych realizowany w Centrum Sztuki Dziecka. Przyświeca mu przekonanie, że dzieci w wieku od 2 do 4 lat potrzebują kontaktu ze sztuką do pełnego rozwoju. Wierzymy, że warto wprowadzać je w świat kina, muzyki i teatru. W ramach Ale Kino! najnajmłodszego widza przygotowaliśmy specjalną przestrzeń, różniącą się od zwykłej sali kinowej. Zamiast foteli, będzie w niej sporo poduszek i zabawek. Przyciemnione światło i specjalna scenografia sprawią, że na czas seansu zapanuje przytulna atmosfera. Jak na prawdziwy festiwal przystało, pokazujemy tu same nowości kina dla maluszków.

bolek i lolek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz