K U L T U R A

Ale piękne Vzory. Pomysły na świąteczne prezenty

Pracownia Vzory  Foto: Pracownia Vzory / materiały prasowe

Kultowe figurki z Ćmielowa, meble, obiekty i ręcznie wykonywana ceramika od polskich projektantów i mnóstwo pomysłów na niebanalne upominki nie tylko pod choinkę – to propozycja Pracowni Vzory przy ul. Ślusarskiej 15 w Poznaniu, która zaprasza w weekend 27-28 listopada 2021 na mini targi designu.

Pracownia Vzory powstała we wrześniu w miejscu dawnego biura podróży. Jednak zamiast wycieczek do ciepłych krajów proponuje wyprawę do świata designu. Można tu obejrzeć klasyczne projekty polskich projektantów. Najstarszy jest zestaw kawowy „Kula” z lat 30. XX wieku, jednak uwagę przyciągają przede wszystkim meble zaprojektowane w latach 50. i 60., i późniejszych dekadach. Na półkach można obejrzeć także ceramikę użytkową i artystyczną.

Od samego początku osoby, które nas odwiedzały pytały czy można prezentowane u nas przedmioty po prostu kupić. To zainspirowało nas, by we współpracy z projektantami zamienić naszą pracownię w małe targi designu. Taki „pop-up store” – mówi Monika Petryczko, jedna z założycielek Pracowni Vzory.

Pretekstem są zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Osoby które odwiedzą Vzory w ostatni weekend listopada będą miały szansę sprawić komuś, a może po prostu sobie nietuzinkowy upominek. Jako ciekawostkę można dodać, że wiele tych przedmiotów funkcjonuje na prawach dzieł sztuki, a zatem mogą okazać się dobrą inwestycją.

Co będzie można znaleźć? Świątecznym akcentem będą choinki, autorstwa Oskara Zięty – jednego z najlepszych polskich projektantów. Ponadto spory wybór ceramiki użytkowej od Modus Design Marka Cecuły, figurki z Fabryki Porcelany AS Ćmielów, eleganckie wazony i formy od MOSKO CERAMICS, słynna „pościel słoma” oraz seria Liquid Memory (Must Have, Łódź Design Festival) od Foonki. Nie zabraknie mebli. Wśród nich znajdą się meble vintage odnowione przez Kosmiko Studio i nowoczesne projekty od pracowni Malafor (laureat nagrody Red Dot).

7kqb31 Foto: Pracownia Vzory / materiały prasowe

Jeśli ktoś szuka czegoś małego i oryginalnego, to odpowiedzią może być biżuteria, na przykład od Atelier Pyxis albo notes lub książka, oczywiście o designie.

Wizyta we Vzorach wcale nie musi być związana z zakupami. To także okazja, by poznać działalność pracowni i poobcować z dobrym wzornictwem i… wypróbować je w praktyce.

Chciałyśmy, by Vzory nie były typową galerią sztuki, ale żywym miejscem inspiracji. Podczas naszych spotkań goście siedzą na fotelach zaprojektowanych przez najlepszych polskich projektantów. Wierzymy że takie podejście jest znacznie ciekawsze, niż robienie z naszych obiektów muzealnych artefaktów z tabliczką „nie dotykać”– tłumaczy Andżelika Jabłońska, współzałożycielka Pracowni Vzory.

Najbliższa okazja do takich odwiedzin to właśnie mini targi designu w weekend 27 i 28 listopada 2021. Pracownia Vzory zaprasza na ul. Ślusarską 15 w Poznaniu, w sobotę i w niedzielę od godz. 12 do 18.

Użyte w artykule zdjęcia: Pracownia Vzory / materiały prasowe

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz