K U L T U R A

a-wersja na Cyryla

rzeźba a-wersja  Foto: materiały prasowe / UMP

Pracę pod tytułem “a-wersja” można oglądać na placu Cyryla Ratajskiego. To kolejna odsłona Studenckiej Sceny Postaw Twórczych. Akcja umożliwia młodym artystom zaprezentowanie własnych prac w przestrzeni miejskiej i nawiązanie dialogu z szerokim gronem odbiorców. Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przy współpracy z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto.

Od listopada zeszłego roku na placu Cyryla Ratajskiego cyklicznie pojawiają się prace młodych rzeźbiarzy. We wtorek, 11 sierpnia odsłonięto kolejną. Jej autorami są studenci z Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego – Ksenia Pyza, Weronika Gołąb, Mikołaj Chomacki, Witold Walny oraz Anna Piektun. Instalacja nosi tytuł “a-wersja”.

Agresywna płaszczyzna blachy rozdziela miękkie, opływowe formy lub one wpływają inwazyjnie na surowy element. Praca tworzy całość jednocześnie ukazując awersję płaszczyzny względem sfer – mówią autorzy. Instalacja, jak wszystkie dotąd prezentowane, jest odpowiedzią na temat ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego “Wokół kuli”, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem.

Otwarta galeria sztuki 

To nie pierwsza rzeźba, jaka stanęła na placu Cyryla Ratajskiego. Do tej pory odbyły się już cztery prezentacje w ramach Studenckiej Sceny Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP. Pierwszą instalację odsłonięto w listopadzie zeszłego roku, drugą w styczniu, kolejne w maju i czerwcu.

Pomysł prezentowania na placu prac młodych artystów powstał w 2019 roku w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego. Wydział Rzeźby UAP opracował wtedy projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać jego działalność. 

Lato na Cyryla

Kolejnej odsłonie Studenckiej Sceny Postaw Twórczych towarzyszyły warsztaty rzeźbiarskie oraz zajęcia malarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzili je pracownicy i studenci Uniwersytetu Artystycznego. Uczestnicy dowiedzieli się,  jak w prosty sposób można wykonać płaskorzeźbę, a także ćwiczyli malowanie na tkaninie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz