Aglomeracja

92. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskigo

panorama powstanie wlkp  Foto: lepszyPOZNAN.pl

Dziś do Poznania przyjedzie Ignacy Jan Paderewski. Jego pociąg wjedzie na poznański dworzec, na peron 4 o godzinie 15:00 (zobacz fotorelację tutaj). To jego przyjazd był pośrednio powodem wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W poświąteczny poniedziałek świętować będziemy 92 rocznicę tego wydarzenia.

panorama powstanie wlkp Foto: lepszyPOZNAN.pl

Uroczystości zorganizowane zostaną w Poznaniu, oraz we wtorek przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Do wywieszenia flag namawia również Stowarzyszenie Wiara Lecha, które porządkowało także groby powstańcze (przeczytaj o akcji tutaj).

W poniedziałek zorganizowana zostanie między innymi inscenizacja Muzyka Wolności. Na Placu Wolności w zadaszonej, multimedialnej konstrukcji z dwoma ekranami będzie można obejrzeć etiudę o Ignacym Janie Paderewskim. Wykorzystano w niej archiwalne zdjęcia, fragmenty filmów i nagrań z koncertów tego słynnego pianisty. Oficjalny początek inscenizacji, podczas którego wykonany będzie na żywo koncert fortepianowy rozpocznie się o godzinie 14:30, ale samą etiudę będzie można oglądać już od rana.

Na Placu Wolności zostanie również zaaranżowany polowy obóz powstańczy. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zorganizuje w nim ścieżkę edukacyjną, ukazującą przyczyny wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz przybliżającą jego przebieg. Działać także będą 3 kuchnie polowe z bezpłatną grochówką.

panorama powstanie wlkp 2009 Foto: lepszyPOZNAN.pl

Oto program poznańskich uroczystości:

10:15 – złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka – Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

11:00 – uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Po uroczystości przemarsz do Kościoła Farnego – na trasie przemarszu składanie kwiatów pod pamiątkowymi tablicami Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego,  oraz pod Pomnikiem XV Pułku Ułanów Poznańskich

12:45 – Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich – Kościół Farny

14:30 – Inscenizacja „Muzyka Wolności” w 150. rocznicę urodzin I. J. Paderewskiego – Plac Wolności

19:00 – Koncert rocznicowy – wystąpi Poznański Chór Chłopięcy i Chór Akademicki UAM pod dyr. Jacka Sykulskiego oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. W programie “Rota” Feliksa Nowowiejskiego i “Wolności dla nas idzie czas” Jacka Sykulskiego z udziałem solistów.

/

/

news@lepszyPOZNAN.pl Foto: news@lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz