K U L T U R A

6 doskonałych propozycji na staromiejskie lato!

Na sześć wyjątkowych wydarzeń na Starym Mieście zaprasza Rada Osiedla. Już w najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w Świętowaniu na Żydowskiej, a w letnich miesiącach – pod gwiaździstym niebem zobaczyć szlagiery przedwojennego kina, zabawić się na wiejskiej – staromiejskiej balfolkowej potańcówce albo wziąć udział w spacerze dendrologiczno – fotograficznym z Łazęgą Poznańską. Propozycje przygotowane przez Fundację Kreaktywator angażować będą przede wszystkim rodziny. Tata ze starego zabierze swoje pociechy na spacer, gdzie uczyć będzie gwary poznańskiej, a gra miejska szlakiem wydarzeń Powstanie Wielkopolskiego pozwoli poznać naszych superbohaterów

Z zaplanowanych 74 tys. zł, do rozdysponowania pozostało jeszcze prawie 40 tys. zł informuje Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Osiedla Stare Miasto. Radni czekają na kolejne propozycje.

Świętujemy na Żydowskiej! / koncert / warsztaty / wystawa

W sobotę 26 maja po kilkuletniej przerwie powraca święto ulicy Żydowskiej z plenerowy koncertem, licznymi warsztatami i spacerami z przewodnikiem.

W przestrzeni ulicy Żydowskiej pojawi się wiele stanowisk warsztatowych, a każdy chętny będzie mógł napisać swoje imię po hebrajsku, poznać podstawy alfabetu i symbolikę lub zagrać w drejdla. Odbędzie się także wykład poświęcony świętom żydowskim i wspólnym tradycjom Polaków i Żydów, połączony z pokazem przedmiotów kultu, jak świeczniki, tałes czy tefilin. Do tego spacery po dzielnicy, zwiedzanie kilku obiektów! A wieczorem niesamowity koncert – wystąpi Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego! [organizator: Simchat Chajim Festival]

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1668027026615856/

Spacery dendrologiczne z Łazęgą Poznańską

Podczas przechadzek z udziałem dendrologa uczestnicy zapoznają się z bogatą florą i fauną staromiejskich parków, zasadami ich zakładania, zdobędą także wiedzę w zakresie rozpoznawania gatunków drzew i ochrony przyrody w mieście. Efektem spacerów będą także materiały edukacyjne i specjalna wystawa przygotowana w Atelier Łazęgi przy Świętym Marcinie.

Balfolkowe lato

Wieczory tanga i milongi, które odbywają się na tarasie Arkadii przyciągają wielu amatorów tańca. Organizatorzy przedsięwzięcia tym razem zapraszają na balfolkowe lato.

Balfolk to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z różnych europejskich krajów. Przyciąga prostotą i dostępnością, szybko przełamuje opory wynikające z postrzegania tańca jako domeny profesjonalistów. Nurt odwołuje się do tradycji tańca wspólnotowego, gdzie w zabawie udział biorą zarówno młodsi jak i starsi, kobiety i mężczyźni. To dobra wiejska zabawa – na Starym Mieście.

Tata ze Starego

Swoje pociechy tata ze Starego zabierze na wycieczkę od Starego Marycha do Zygi Latarnika, uczył będzie przy tym zwrotów z poznańskiej gwary, tak by szczuny i motyki nie były gelejzami. W programie rodzinnych zajęć organizatorzy z Fundacji Kreaktywator zaplanowali także wyprawę do Muzeum Archeologicznego, wspólne czytanie książek i warsztaty komiksowe w Bibliotece Uniwersyteckiej. Tata ze Starego będzie także gotował i piekł słodkie!

Poznańscy Super bohaterowie – gra miejska dla rodzin i klas szkolnych – szlakiem wydarzeń Powstanie Wielkopolskiego.

Pomimo, że mimo temat Powstanie Wielkopolskiego w 100 rocznicę jest mocno nagłośniony, przekazywana wiedza ma na ogół charakter podręcznikowy, a młode pokolenie nie łączy niepodległościowego zrywu ze współczesnością i miejscem w którym żyje. Na szlaku gry uczestnicy poznawać będą kolejnych bohaterów oraz wydarzenia, które upamiętnione zostały w sercu Poznania: powstańców – Ratajczaka, Taczaka, Dowbor-Muśnickiego, przysięgę na Placu Wolności, przemowę Paderewskiego z okna Bazaru. Ścisłe centrum Poznania jest bardzo bogate w upamiętniające to wydarzenie miejsca – ulice, tablice pamiątkowe, pomniki – niestety nie każdy poznaniak ma świadomość z czym tak naprawdę są związane.

Organizatorzy przedsięwzięcia sięgać będą do różnych lubianych współcześnie aktywności, mających na celu zmotywowanie uczestników do poszukiwania kolejnych rozwiązań zagadek i zadań, którzy będą odnajdować konkretne punkty w przestrzeni miejskiej, wypełniać zadania graficzne, rozwiązywać rebusy, a wszystko po to, aby na koniec rozwiązać końcowe hasło gry

Gra zorganizowana będzie dla rodzin z dziećmi oraz dla klas szkolnych – w obu przypadkach uczestnikami w dużej mierze będą dzieci – do ich wieku dostosowana jest trasa gry, zadania oraz konwencja nawiązująca do superbohaterów

Stare ale jare – przedwojenne hity filmowe nad Wartą

„Stare, ale jare” – ubiegłoroczne pokazy przedwojennych filmów w amfiteatrze Parku Stare Koryto Warty przyciągały tłumy poznaniaków. Także w tym roku zapraszamy na wieczorne weekendowe kino pod gwiaździstym niebem.

Najbardziej popularne przedwojenne produkcje, które do tej pory znane były widzom jedynie z emisji telewizyjnych (niegdyś w cyklu „W starym kinie”) zostały w ostatnich latach zrekonstruowane przez Filmotekę Narodową, dzięki czemu możliwa jest ich projekcja na dużym ekranie. Są wśród nich kultowe przedwojenne komedie i musicale: Ada, to nie wypada, ABC miłości…

W amfiteatrze odbędzie się 6 seansów filmowych w letnie piątkowe wieczory. Pierwszy z nich poprzedzony zostanie „Retro piknikiem” dla rodzin, podczas którego przypomniane zostaną dawne przedwojenne zabawy plenerowe.

Użyte w artykule zdjęcia: Kreaktywator, Stowarzyszenie Plac Wolności , Kreaktwator

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz