K U L T U R A POZnań

Walk@ karnawału z postem za free

Walka karnawału z postem, Polski Teatr Tańca  Foto:

Poznański Teatr Tańca zaprasza na spektakl „Walk@ karnawału z postem” i wykład Ewy Wycichowskiej. Darmowe wejściówki można odbierać w impresariacie PTT.

Tytuł spektaklu, chętniej nazywanego przez twórców instalacją choreograficzno – muzyczną nie bez powodu kojarzy się ze słynnym dziełem Breughla. Przedstawienie nie pretenduje jednak do roli moralitetu XXI wieku, na ważne pytania odpowiada w sposób znany z tradycji średniowiecznego teatru ludycznego, nie stroniąc od żartu, paradoksu, czy pastiszu. Autorzy pamiętają wszakże, że w średniowieczu przez “ludus” rozumiano zarówno zabawę, jak i sztukę.

Wierząc, że dystans rodzi większą szansę na refleksję niż lęk, zapraszamy do wędrówki, która jest swoistą grą, niewolną od ryzyka, sytuacji niespodziewanych i rozwiązań zależnych wyłącznie od decyzji widzów.

Walka karnawału z postem, Polski Teatr Tańca

fot: Bohdan Cieślak

Spektakl w Auli Artis Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa poprzedzi wykład dyrektorki Teatru, Ewy Wycichowskiej.

Nasz rozróżniający i wartościujący sposób widzenia sprawia, że nasze istnienie oddziela się od tego, co wieczne i czyste, i jedynie przez to staje się nieczyste. Błąd tkwi w umyśle, a nie w ciele” – czytamy w książce „Siedem boskich pomyłek” Renaty Dziurdzikowskiej i Wojciecha Eichelbergera.

Prelekcja Ewy Wycichowskiej, będzie wskazywała nie tylko na nowe spojrzenie na 7 grzechów głównych ale również na bogactwo przemian, którym uległ spektakl w ciągu 10 lat prezentacji. Ewolucja przedstawienia „Walk@ karnawału z postem” pokazuje, że bliski kontakt z publicznością, silnie obecny w przedstawieniach teatru tańca, może generować zmiany nie tylko w odbierze dzieła, ale również w całej strukturze jego prezentacji.

Spektakl nagrodzony został Buławą Hetmańską na XXVI Zamojskim Lecie Teatralnym (2003) oraz nagrodą czeskiej telewizji na festiwalu produkcji telewizyjnych „Złota Praga” w 2007 roku (realizacja TVP Kultura).

„Walk@ karnawału z postem”
inscenizacja i choreografia: Ewa Wycichowska
muzyka: Zbigniew Łowżył (z wykorzystaniem cytatów m.in. H. Purcella i H. M Góreckiego)
realizacja elektroniczna: Krzysztof “Wiki” Nowikow
scenografia: Bohdan Cieślak
kostiumy i rekwizyty: Ewa Łowżył

„Walk@ karnawału z postem”, 28 stycznia 2012, godz. 20:00. Wykład:18:45, Aula Artis

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz