K U L T U R A POZnań

Wywijała smykiem jak samurajskim mieczem – Wieniawski w liczbach

Wieniawski  Foto:

W tegorocznym Konkursie udział bierze 46 skrzypków z 16 krajów: 17 z Polski, 9 z Rosji oraz 3 z Japonii, po 2 osoby z Francji, Niemiec, Korei Południowej i USA oraz po 1 reprezentancie Australii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Kazachstanu i Turcji.

Wśród wykonawców przeważają panie, w konkursie startuje 27 kobiet i 19 mężczyzn. Średni wiek kandydatów wynosi niemal 23 lata. Najmłodszymi uczestnikami są – losujący kolejność gry kandydatów Omarli Kamaran z Azerbejdżanu oraz poznanianka, Celina Kotz – oboje mają po 17 lat. Najstarszy jest Aleksander Budnikow z Rosji – 31 lat.
Henryk Wieniawski koncertował w Poznaniu 18 razy, tu ukończył redakcję wydania swoich Kaprysów. Wśród wykonawców I etapu XIV Konkursu największą popularnością cieszy się jego Kaprys La Cadenza (18 wykonań), a 15 skrzypków wybrało III Sonatę Ballade Eugène Ysaÿe’a. Dużą popularnością cieszył się też utwór Recitativo i Scherzo-Caprice na skrzypce solo op. 6 Fritza Kreislera.

SMYCZEK W TARAPATACH

Po konkursie w 1981 roku Jerzy Waldorff napisał, że laureatka I nagrody Japonka Keiko Urushihara wywijała smykiem jak samurajskim mieczem. Nie wiemy, co robiłby ze swoim smyczkiem reprezentant Rosji Oganes Girunyan, ponieważ po uszkodzeniu tego strategicznego sprzętu skorzystał z pomocy konkursowego lutnika, Benedykta Niewczyka. Mamy nadzieję, że smyczkowe kłopoty nie wpłyną na konkursowy występ skrzypka.

WYSTAWA RĘKOPISÓW WIENIAWSKIEGO

O godz. 15:00 w Bibliotece Raczyńskich otwarta zostanie wystawa pt. “Henryk Wieniawski w Poznaniu. Zaprezentowane na niej zostaną pierwodruki kompozycji Henryka Wieniawskiego granych w Poznaniu, w tym Souvenir de Posen op. 3 (mazurek napisany najprawdopodobniej w Poznaniu w 1854 roku, a dedykowany hrabinie Joannie Niemojowskiej z Wrześni), oryginalne afisze teatralne z 1854 i 1857 roku, wizerunki braci Henryka i Józefa, recenzje prasowe i zapowiedzi poznańskich koncertów. Wystawę ze zbiorów Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego wzbogaciły materiały wypożyczone z Archiwum Państwowego, Biblioteki Uniwersyteckiej i Biblioteki Kórnickiej.

Przesłuchania transmitowane są w Programie II PR oraz w TVP Kultura i na stronie www.wieniawski.pl. Relacja w Radiu Merkury w konkursowej “Klasyce muzycznej” o godz. 22.05.

Wieniawski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz