K U L T U R A

“45” spektakl Polskiego Teatru Tańca – zdjęcia

PTT "45" 18.02.2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Polski Teatr Tańca przypomniał w piątkowy wieczór spektakl 45 w choreografii Jacka Przybyłowicza.

Jacek Przybyłowicz to jeden z najwybitniejszych choreografów swojego pokolenia. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pedagogika baletu). Od 2014 roku członek Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca oraz wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Kurator Programu Tańca Europy Środkowej w Azji, organizowanego przez Chińskie Ministerstwo Kultury. W latach 2009-2014 dyrektor Baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym czasie był również kuratorem artystycznym Poznańskiej Wiosny Baletowej i współtwórcą cyklu edukacyjnego Teren Tańca – Reinterpretacje, współorganizowanego przez Teatr Wielki w Poznaniu i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1987-1991 tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie.

W 1991 roku wyjechał z Polski, tańczył w Kibbutz Contemporary Dance Company gdzie tworzyli Mats Ek, Ohad Naharin, Jiři Kyliàn, Emanuel Gat, Itzik Galili i Rami Beer. W latach 1994-2001 wystąpił z zespołem Kibbutz na najbardziej prestiżowych festiwalach w ponad pięćdziesięciu krajach. Wystąpił w spektaklu „Kyr” chor. Ohad Naharin z Batscheva Dance Company. Jego choreografie obejmują m.in. „Verlorenheit” oraz „Orient Express” (2002), trzy spektakle w Polskim Teatrze Tańca „Naszyjnik gołębicy” (2003), „Barocco” na zaproszenie Biennale de la Dance w Lyonie, „Nuembir” (2008), cztery balety dla Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie „Kilka krótkich sekwencji”(2005) z projekcją Katarzyny Kozyry, „Alpha Kryonia Xe” (2006), III Symfonię „Pieśń o nocy” (2006) oraz „Sześć skrzydeł aniołów”(2012), „Monochrome” (Kielecki Teatr Tańca, 2014), „Infolia”(Teatr Wielki w Poznaniu, 2015). „Gra w karty” (Opera Wrocławska, 2019). W 2013 wyreżyserował operę-oratorium „Król Edyp” zarejestrowaną przez TV ARTE. Obecnie większość swoich spektakli realizuje za granicą m.in. w Hiszpanii (Dantzaz Kompainia), Czechach (Prague Chamber Ballet), Chinach (Beijing Dance LTDX) oraz w Niemczech (Tanzcompagnie Giessen). W 2012 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„45” to historia tancerzy, który w symbolicznym wymiarze dotyka tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Twórcy pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się zespół najstarszego teatru tańca w Polsce.

W spektaklu wystąpili tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Pique, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk.

Choreografia: Jacek Przybyłowicz
muzyka: Andrzej Konieczny, Kacper Krupa
reżyser świateł: Carsten Wank
kostiumograf: Joanna Klimas
asystent choreografa: Anna Krysiak
światła: Przemysław Gapczyński
obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska, Michał Drozda
obsługa sceny: Bartłomiej Baran, Dariusz Szych

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz