Aglomeracja

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Hulajnoga elektryczna  Foto: materiały prasowe / blinkee.city

Dziś wchodzi w życie ustawa regulująca korzystanie z urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg dostępnych w miejskich wypożyczalniach.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że powstała nowa grupa kierującymi pojazdami, gdyż elektryczne hulajnogi zostały określone jako “pojazdy”. To nakłada bezpośrednio na kierujących określone zasady postępowania i odpowiedzialność karną. Nieistotne jest czy pojazd jest wypożyczony czy prywatny, do przepisów muszą się stosować wszyscy użytkownicy. Wykroczenia będą karane
i wyegzekwują to odpowiednie służby.

Jak parkujemy?

Zaparkować możemy w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi (parking, spot hot i inne), ale jeśli takiego miejsca nie ma, to zostawiamy hulajnogę elektryczną w następujący sposób:

  • jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika czyli najbardziej oddalonej od jezdni
  • równolegle do chodnika 
  • pozostawiając, tak jak w przypadku parkowania aut i innych pojazdów, minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych. 

Wszystkie te warunki powinny być spełnione jednocześnie. 

Jak jeździmy?

Przede wszystkim ostrożnie i „z głową”. Przepisy stanowią w szczegółach, że można jechać po jezdni, ale tylko wyłącznie po takiej, gdzie dopuszczalna prędkość to maksymalnie 30 km/h. Kierujący elektrycznymi hulajnogami, co dotąd nie było w ogóle ujęte w przepisach, mają korzystać z dróg rowerowych. Maksymalna prędkość na drodze rowerowej dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. Jeśli kierujący chce skorzystać z chodnika musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowywać szczególną ostrożność w stosunku do niego, ustępować mu pierwszeństwa oraz nie utrudniać ruchu pieszych. 

A co jeśli popełniono wykroczenie? 

W myśl nowych przepisów kierujący hulajnogą kieruje pojazdem, więc ich złamanie będzie miało swoje konsekwencje.  Za trzymanie telefonu lub mikrofonu zapłaci 200 zł. Jechanie we dwie osoby na jednym pojeździe to kara 100 zł. 300 – 500 zł mandatu można otrzymać za jazdę po drodze publicznej niezgodnie z przepisami czy prowadzenie po alkoholu lub innych substancjach. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / blinkee.city

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz