Aglomeracja

W piątek nie będzie rozporządzenia dot. maseczek

Odzieżówka szyje maseczki  Foto: L. Koralewska

W piątek nie będzie żadnego rozporządzenia dotyczącego maseczek – podkreślił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, resort zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z pewnych zamienników, jak np. szalik.

Minister zdrowia zapytany został w programie “Tłit” Wirtualnej Polski, czy w piątek wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Taką informację podał w TVN 24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie – podkreślił Niedzielski. Ale rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich – dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których “pewnie trzeba będzie zrezygnować”. Ponadto, jak dodał, trzeba też “dać wyraźny sygnał”, że często noszone przyłbice “nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka”.

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że “być może” tak się stanie. “Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki” – zastrzegł.

Niedzielski zwrócił uwagę, że nie chodzi też o to, aby generować problemy z dostępnością maseczek. Jak ocenił, “dużym krokiem do przodu” byłoby zastąpienie “zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem”.

źródło: (PAP) agzi/ mhr/

Użyte w artykule zdjęcia: L. Koralewska

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • To byłby właśnie krok do tyłu! Powinniśmy iść wreszcie w stronę normalności, a wciąż powiększać tę koronawirusową patologię!!