POZnań

44 kontrole sanepidu w związku z koronawirusem

maseczka  Foto: Ani Kolleshi

W czerwcu i lipcu poznański sanepid przeprowadził łącznie 44 kontrole po skargach mieszkańców dotyczących uchybień związanych z prewencją zakażeń SARS-CoV-2. Inspektorzy ukarali mandatem jeden salon fryzjerski i zamknęli jedno przedszkole.

Rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska poinformowała w środę, że w związku ze zwiększoną liczbą interwencji dotyczących nieprzestrzegania obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii pracownicy poznańskiej Inspekcji Sanitarnej w czerwcu i lipcu przeprowadzili 44 kontrole.

W jednym z przedszkoli przeprowadzono inspekcję w związku ze zbyt dużą liczbą dzieci oraz brakiem maseczek i płynów do dezynfekcji.

Za zły stan sanitarno-higieniczny w placówce nałożono mandat w wysokości 1 tys. zł, a przedszkole zamknięto – podała Staszewska.

Dodała, że w związku z wykrytymi nieprawidłowościami właściciel jednego z kontrolowanych zakładów fryzjerskich otrzymał 200 zł mandatu.

Staszewska wskazała, że w przypadku interwencji dotyczących nieprawidłowego noszenia maseczek lub przyłbic przez pracowników sklepów, braku płynu do dezynfekcji rąk dla klientów lub zbyt dużej liczby osób w obiektach nie stwierdzono uchybień a inspektorzy ograniczyli się do wydania pouczeń.

Z kolei skargi rozpatrywane przez oddział higieny pracy poznańskiego sanepidu dotyczyły nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii: zbyt dużej liczby osób w miejscu pracy, braku środków do dezynfekcji, maseczek czy rękawic.

Nieprawidłowości nie stwierdzono, w trzech przypadkach wydano zalecenia na uzyskanie kart charakterystyki stosowanych środków dezynfekcyjnych do rąk i powierzchni w obiektach – podała rzeczniczka.

Staszewska poinformowała, że w okresie od 9 marca do 22 lipca poznański sanepid zarejestrował 315 zachorowań spowodowanych SARS-CoV-2. Hospitalizowanych było 91 osób, kolejnych 26 przebywało w izolatorium, a 198 w izolacji domowej. 261 osób wyzdrowiało, a 9 zmarło.

Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w całym regionie do tej pory odnotowano 3498 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 191 osób zmarło, a 2400 wyzdrowiało.

źródło: (PAP) szk/ mhr/

Użyte w artykule zdjęcia: Ani Kolleshi

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz