K U L T U R A

Królowa fado – Mariza

Portugalska wokalistka Mariza wystąpi w Sali Ziemi w piątek 25 października.

Artystka uznawana jest za największą sławę stylu fado. Zaśpiewa dla publiczności tradycyjne i współczesne interpretacje fado, ale też bliskie jej sercu morny z Wysp Zielonego Przylądka czy standardy bluesowe. Jej głos określa się mianem magicznego, diamentowego czy magnetycznego.

Porównywana do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock w ciągu 15 lat z lokalnego fenomenu znanego wąskiej grupie wielbicieli fado w Lizbonie stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych gwiazd na świecie.

Artystka wydała sześć autorskich albumów, otrzymała szereg nagród, współpracowała z najlepszymi muzykami i producentami, takimi jak.: Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil , Ivan Lins, Lenny Kravitz, Cesária Évora, Tito Paris czy Sting, z którym wykonała hymn Igrzysk w Atenach w 2004r – A Thousand Years.

To wokalistka światowego formatu o niezwykłym talencie. Pochodząca z Mozambiku, wychowana w sąsiedztwie słynnej lizbońskiej dzielnicy Mouraria, sięga do korzeni muzycznych swego kraju i wykracza poza krąg muzyki świata, zachowując jednak swą narodową tożsamość i portugalską wrażliwość.

Fado to muzyka powstała w XIX w. w dzielnicach Lizbony. To styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Ta melancholijna muzyka zaczęła przeżywać renesans od lat 90. XX w., m.in. dzięki jej uwspółcześnionej wersji wykonywanej przez Marizę. Muzyka fado najczęściej opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach. Jest muzyką pełną sprzeczności, znajdziemy w niej pasję, smutek, zazdrość i żal, ale też radość i szczęście wynikające z wielkiej miłości.

Mariza
Sala Ziemi
piątek, 25 października godzina 19:00

Użyte w artykule zdjęcia: www.mariza.com

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz