K U L T U R A

Komeda. Historie pisane dźwiękiem

Komeda. Historie pisane dźwiękiem  Foto: materiały prasowe

„Komeda. Historie pisane dźwiękiem” odbędą się w Sali Wielkiej CK Zamek w sobotę 14 września o godzinie 20:00.

Jest to projekt muzyczno-wizualny związany z obchodami 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. To twórcze zestawienie muzyki z wizualizacjami artystycznymi Piotra Więckowskiego wyświetlanymi podczas koncertu oraz melorecytacjami Karolina Beimcik prozy oraz poezji lat 60’ o życiu i wyobraźni artystów prowadzących grę z osem. To wydarzenie muzyczno-wizualne, którego punktem wyjścia jest życie i twórczość Krzysztofa Komedy, wybitnego polskiego kompozytora i pianisty jazzowego.

Charakterystyczny styl Komedy- łączenie cech muzyki klasycznej, jazzu, awangardowej struktury oraz niezwykłej słowiańskiej melodyki stały się impulsem dla kontrabasisty Michała Jarosa do aranżacji wybranych kompozycji polskiego pianisty oraz do stworzenia zupełnie nowych utworów inspirowanych wybranymi wątkami z biografii Komedy.

Od początku mojej kariery zawodowej interesowałem się̨ twórczością̨ i techniką kompozytorską Krzysztofa Komedy, który jako pierwszy polski muzyk jazzowy rozpoczął eksperymenty muzyczne, wprowadzając do tradycyjnie pojmowanego i granego ówcześnie jazzu, nowatorskie rozwiązania harmoniczne i formalne. Projekt „Komeda. Historie pisane dźwiękiem” to mój hołd dla kompozytora oraz osobiste wyzwanie artystyczne – mówi Michał Jaros, twórca projektu.

Podczas koncertu usłyszymy wybitnych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej:

Maciej Obara – saksofon
Emil Miszk – trąbka
Karolina Beimcik – głos, melorecytacje
Krzysztof Dys – fortepian
Michał Jaros – kontrabas, aranżacje, kompozycje
Michał Miśkiewicz – perkusja

„Komeda. Historie pisane dźwiękiem”
Sala Wielka CK Zamek
sobota, 14 września
godzina 20:00

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz