POZnań

Fani najdokładniejszej mapy świata obradują w Poznaniu

OpenStreetMap  Foto: OpenStreetMap

W Poznaniu w weekend spotykają się edytorzy, użytkownicy i sympatycy projektu OpenStreetMap To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.

OpenStreetMap to ogólnoświatowy projekt kartograficzny mający na celu stworzenie jak najpełniejszej, ogólnodostępnej, bezpłatnej mapy świata. Opiera się na potencjale ogromnej społeczności osób mapujących (ponad 750 tys. edytorów), które codziennie dokonują obrazowania świata.

Mapa obecnie zajmuje ponad 200 GB pamięci. Dane mapowe OSM to bogate źródło informacji, które daje nieograniczone możliwości. Co ważne – są to dane bezpłatne. Jedyny warunek, jaki należy spełnić korzystając z nich to podać źródło mapy.

Danym tym zaufało wiele instytucji, urzędów i firm. Można tu wymienić chociażby serwis iMPA prowadzący urzędową ewidencję miejscowości, ulic i adresów, stworzony przez firmę Geo-System, serwis jakdojade.pl będący wyszukiwarką połączeń w komunikacji miejskiej czy firmę Neptis S.A., autora znanej przez wielu kierowców nawigacji samochodowej Yanosik.

State of the Map Poland 2018 to pierwsza w Polsce konferencja z cyklu State of the Map. Społeczność OSM spotyka się regularnie w różnych miejscach na świecie, aby wymieniać się doświadczeniami i przemyśleniami. Ostatnie spotkanie miało miejsce w odległym Nepalu, gdzie po trzęsieniu ziemi społeczność OSM entuzjastycznie pomogła w aktualizacji danych mapowych OSM, które były często jedyną dostępną dla ekip ratunkowych mapą i stanowiły nieocenioną pomoc w późniejszej odbudowie.

W trakcie dwudniowej poznańskiej konferencji uczestnicy poznają różnorodne przykłady użycia danych mapowych OSM. Edytorzy OpenStreetMap opowiedzą o mapowaniu, przedstawią jak bogata w dane jest to mapa i jak wielki ma potencjał.

Konferencja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Uczestniczą w niej wykładowcy, pracownicy naukowi i studenci uczelni, przedstawiciele urzędów administracji samorządowej i państwowej, właściciele i pracownicy firm oraz edytorzy danych OSM i wszyscy zainteresowani projektem. Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się osobistości ze świata OSM, wieloletni edytorzy, również z zagranicy, specjaliści z branży nawigacji i IT, programiści i pracownicy nauki. Swój udział w konferencji zapowiedzieli goście z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Rosji, Estonii i Francji.

Użyte w artykule zdjęcia: OpenStreetMap, materiały prasowe

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Super, wszyscy na tym zyskujemy, ja akurat przy korzystaniu z yanosika, inni przy innych okazjach, super, że ktoś się tym zajmuje 🙂