POZnań

PiESZA Masa Krytyczna

Most Teatralny o zmierzchu  Foto: TD

W ostatnią sobotę września w samo południe z Teatralki wystartuje Piesza Masa Krytyczna.

Dlaczego idziemy? Bo wszyscy jesteśmy pieszymi, a jednak piesi w Poznaniu nie są traktowani uczciwie. Chodniki notorycznie są nierówne, niedostatecznie odśnieżane, źle odwadniane, zbyt wąskie, zastawione samochodami lub innymi przeszkodami. W wielu miejscach brakuje przejść dla pieszych, a istniejące przejścia są niebezpieczne. Nielegalne parkowanie ogranicza widoczność, rozpędzone auta nie udzielają pierwszeństwa, a organizacja ruchu potęguje zagrożenia, zamiast niwelować. Ulice podporządkowano ruchowi samochodów, a człowiek na nich zniknął.

Domagamy się bezpiecznego i komfortowego ruchu pieszego! Domagamy się traktowania pieszych poważnie przez władze miasta!

Dlatego zapraszamy na Pieszą Masę Krytyczną. W sobotę 30 września o 12:00 zbierzemy się na Teatralce przy Roosevelta i przejdziemy przez centrum Poznania na plac Kolegiacki do siedziby Prezydenta Poznania, by przypomnieć urzędnikom o tym najważniejszym, ale najbardziej zaniedbywanym sposobie komunikacji.

Dołącz do nas! Nasza trasa będzie pokazywać najczęstsze problemy pieszych, takie jak sygnalizacja ustawiona pod ruch samochodów, źle zaprojektowane rozwiązania drogowe, brak przejść w ważnych miejscach, wąskie wysepki przystankowe, niewygodne i wydłużające ruch przejścia podziemne w sercu miasta, wąskie i zastawione chodniki, nieuporządkowane parkowanie.

Jesteśmy zawiązaną ad hoc grupą aktywnych poznanianek i poznaniaków, którzy mają dość spychania potrzeb pieszych na margines polityki transportowej miasta. Reprezentujemy wszystkich, którzy mają dość niewygodnych przejść, przesiadek, przeciskania się między autami, uskakiwania przed rowerami na chodnikach, dyskryminacji programami sygnalizacji świetlnych, a także tych, którzy z powodu nieodpowiedniej infrastruktury pieszej ograniczają wychodzenie z domu lub muszą z niego zupełnie zrezygnować.

Przemarsz organizują wspólnie Stowarzyszenie Urbanator i organizacja Ulepsz Poznań. Więcej w wydarzeniu na Facebooku – kliknij tutaj.

Użyte w artykule zdjęcia: TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz