Malta

Wytną 250 drzew nad Maltą

Wytną 250 drzew nad Maltą  Foto: POSiR

Około 250 drzew, które rosną w pobliżu jeziora Maltańskiego, zostanie ściętych. To efekt przeprowadzonej ekspertyzy dendrologicznej. Wycinka zostanie przeprowadzona ze względów bezpieczeństwa.

Ekspertyza dendrologiczna została wykonana po wypadku, w którym na kobietę jeżdżącą na rolkach wokół Malty spadł konar – wyjaśnia Błażej Daracz z POSiR – zgodnie z dokumentem na terenach zarządzanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji wyciąć trzeba około 250 drzew obumarłych, nie rokujących szans na przeżycie i zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia.

Do tej chwili Marszałek Województwa Wielkopolskiego wydał zgodę na usunięcie 89 drzew, jednak kolejne decyzje powinny zapaść wkrótce.

Jako pierwsze wycięte zostaną drzewa po zachodniej stronie jeziora, rosnące w pobliżu startu toru regatowego i galerii handlowej. Większość z nich to kruche topole.

Równocześnie w obrębie kilkuset innych drzew rosnących w pobliżu jeziora prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne. Są między innymi przycinane korony drzew. Prace te prowadzone będą praktycznie przez cały obecny rok.

W zamian za usuwane drzewa Marszałek nakłada na Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych w stosunku 1:1 na terenach wokół akwenu – podkreśla  Błażej Daracz – oznacza to, że za każde wycięte drzewo posadzone zostanie nowe.

Wśród nowych drzew, które zostaną tutaj posadzone będą miedzy innymi klony, ambrowce, lipy, grusze, głogi, jodły czy sosny.

Przeprowadzona ekspertyza dendrologiczna dotyczy nie tylko terenów, które pozostają pod zarządem POSiR. Wytyczne z ekspertyzy, które dotyczą drzew znajdujących się na nieruchomościach należących do innych właścicieli, są im sukcesywnie przekazywane z prośbą o realizację.

Wytną 250 drzew nad Maltą

Użyte w artykule zdjęcia: POSiR

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz