POZnań

300 miejskich mieszkań – ruszają zapisy

Wizualizacje bloków PTBS  Foto: PTBS

Ponad 3oo mieszkań, które budowane są na Strzeszynie, będzie gotowych do końca przyszłego roku. Z początkiem marca rozpoczną się na nie zapisy w ramach programu Najem z dojściem do własności.

Mieszkania powstają na osiedlu w zabudowie wielorodzinnej w obrębie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych. Będą praktycznie gotowe do umeblowania i zamieszkania. W ofercie będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od około 30 do około 67 m².

Do końca przyszłego roku wybudowanych zostanie ich aż 357, ale docelowo do 2021 roku w planach jest wybudowanie nawet 1.100 takich mieszkań.

Tylko 69 mieszkań będzie wynajmowanych w klasycznym systemie TBS, a kolejnych 288 będzie dostępnych w programie Najem z dojściem do własności.

Program ten skierowany jest do wszystkich osób wiążących swoją przyszłość z Poznaniem, a ubiegający się o przydział mieszkania muszą spełniać kryteria dochodowe, określone w regulaminie i rozliczać podatek dochodowy w Poznaniu – wyjaśnia Andrzej Konieczny, prezes PTBS – nie mogą również posiadać innego mieszkania własnościowego.

Osoby, które zdecydują się podpisać umowę z Poznańskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będą musiały opłacić wpłatę partycypacyjną. To 30% kosztów budowy mieszkania. Pozostała część kosztów będą spłacały w ramach czynszu najmu.

Czynsz zawierający już spłatę zaciągniętego przez PTBS kredytu, wyniesie około 17,00 złotych za m². Mieszkanie można wykupić w okresie od 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy najmu, spłacając wówczas pozostałą część wartości mieszkania wraz z udziałem w gruncie.

W przypadku kawalerki wpłata partycypacyjna to około 42.000,00 zł, mieszkania dwupokojowego o powierzchni 50 m² około 60.000,00 zł, a trzypokojowego o powierzchni 65 m² już około 78.000,00 zł.

Zapisy na mieszkania w programie Najem z dojściem do własności rozpoczną się 1 marca i potrwają do 14 kwietnia.

O kolejności wpisu na listę uczestników decyduje przyznana punktacja m.in. za liczbę dzieci w rodzinie czy rozliczenie podatku dochodowego za 2016 rok w Poznaniu. Dodatkowo pierwszeństwo otrzymają osoby, które do tej pory zajmowały lokal miejski bądź znajdują się na liście osób oczekujących na taki lokal. Warunkiem jest rezygnacja z obecnie zajmowanego mieszkania.

Wizualizacje bloków PTBS

Użyte w artykule zdjęcia: PTBS

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz