POZnań

Mieszkanie+Poznań = 1.000 mieszkań

Mieszkanie+Poznań = 1.000 mieszkań  Foto:

Poznań przystąpił właśnie do rządowego programu Mieszkanie Plus. W naszym mieście może dzięki temu powstać w najbliższych latach 1.000 nowych mieszkań na wynajem. Pierwsze z nich zostaną wybudowane przy ul. Opolskiej.

Miasto podpisało właśnie w tej sprawie list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Współpraca dotyczyć będzie realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną.

Wkładem miasta miałoby być udostępnienie gruntu i wskazanie osób, które oczekują na listach socjalnych, komunalnych, a wiec tych osób najbardziej potrzebujących – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca Prezydenta Poznania – warto podkreślić, że nie konkurujemy z deweloperami, kierujemy tę ofertę do osób uboższych.

Do listopada teren przy ul. Opolskiej o łącznej powierzchni 11,2 ha powinien zostać przygotowany pod budowę. Teraz trwa tutaj rozbiórka starych baraków. Prace przy budowie nowych bloków mogłyby się rozpocząć wiosną 2017 roku.

Program Mieszkanie Plus realizowany ma być na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, mają mieć umiarkowane czynsze i być dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin. Mieszkania na wynajem mają między innymi ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocnić mobilność i elastyczność na rynku pracy.

Od początku deklarowaliśmy pełną otwartość i elastyczność w podejściu do indywidualnych potrzeb poszczególnych społeczności lokalnych – przekonuje Janusz Kobeszko, doradca zarządu BGK Nieruchomości – Poznań to jedna z pierwszych gmin, które zwróciły się do nas z prośbą o zbadanie nieruchomości pod budowę mieszkań na wynajem.

Podobne listy intencyjne zostały dzisiaj podpisane w 17 miastach w całej Polsce. Udział w pilotażowych inwestycjach w ramach programu Mieszkanie Plus oprócz Poznania zadeklrwowały także między innymi Biała Podlaska, Chorzów, Gliwice, Radom i Września.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz