POZnań

Straż Miejska uczy poruszania się po Centrum

Straż miejska  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Straż Miejska uczy poznaniaków, jak poruszać się w Strefie Tempo 30. Akcja informacyjna skierowana jest przede wszystkim do rowerzystów, którzy nie potrafią korzystać z nowych ścieżek rowerowych zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Wkrótce podobne działania, w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozpocznie Zarząd Dróg Miejskich. 

Przez najbliższe dni patrole straży miejskiej będzie można spotkać w centrum, na ul. 27 Grudnia, przy skrzyżowaniu z ul. Ratajczaka, później pojawią się na drogach dojazdowych do ronda Kaponiera.

Obserwujemy, że choć stare znaki zniknęły, wielu rowerzystów wciąż jeździ na pamięć. Uczulamy, by zwracać uwagę na nowe oznakowanie, nie jeździć po chodnikach czy starych ścieżkach – mówi Anna Nowaczyk ze Straży Miejskiej Miasta Poznania. – Na razie nie wypisujemy mandatów. Rozdajemy ulotki, przypominamy podstawowe zasady, takie jak zasada prawej ręki, ograniczonego zaufania i inne.

Strażnicy miejscy przyznają, że z dnia na dzień rowerzyści coraz sprawniej korzystają z nowych rozwiązań wprowadzonych w ramach strefy tempo 30, nadal popełniają jednak wiele błędów. Najczęstsze to jazda po chodnikach, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych czy niewłaściwe korzystanie z pasów kontraruchu oraz jazda na pamięć. – Zmyliła mnie czerwona kostka brukowa na chodniku – przyznaje rowerzystka zatrzymana przez patrol straży miejskiej na chodniku przy księgarni św. Wojciecha, gdzie przed zmianami była ścieżka rowerowa.

Mapy ze schematem poruszania się w ramach Strefy Tempo 30 będą wkrótce dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego. Będzie można je też otrzymać na stoiskach ZDM, które pojawią się w mieście w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Planujemy szereg działań edukacyjnych i informacyjnych w związku z nową organizacją ruchu w centrum. Podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie można umówić się na wycieczkę po Strefie Tempo 30, podyskutować ze specjalistami – zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM. – Za pomocą specjalnej ankiety będziemy też pytać poznaniaków, jak oceniają nową organizację ruchu, czy ich zdaniem jest ona właściwa dla pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów. Być może pojawią się jakieś sugestie, propozycje, by coś ulepszyć i poprawić.

Jak się zatem okazuje, to co powinno być intuicyjne, zostało zaprojektowane i wykonane tak, że potrzebne są instrukcje obsługi i specjalne patrole. Podobnie jest z pieszymi, którzy przez Kaponierę przechodzą właśnie po ścieżkach rowerowych. Nieco zdezorientowani są również kierowcy jadący przez centrum. Poznaniacy z czasem się do tego przyzwyczają. Co jednak z przyjezdnymi? Dla nich też służby będą wyrozumiałe, gdy popełnią błąd?

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz