K U L T U R A

Zakopower i ASQ na jednej scenie

Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower zaprosił muzyków z Atom String Quartet do projektu, którego wynikiem jest najnowsza płyta o nazwie “Drugie Pół”. Jednym z miast, na trasie której będą promować swoje nowe wydawnictwo, znalazł się Poznań!

Płyta “Drugie Pół” powstała z niesłabnącej inspiracji muzyką Podhala, lecz oprócz góralskich korzeni, słychać w niej wiele w niej odniesień do klasycznych klimatów. Krążek to mądre teksty, znakomite, akustyczne brzmienie zespołu, charakterystyczny wokal i charyzmatyczne skrzypce Sebastiana, w których słychać zarówno ludowych wirtuozów, jak i jazzowych mistrzów tego instrumentu. Na scenie usłyszymy specyficzny dialog góralskiej kapeli z klasycznym kwartetem – którzy wzajemnie i świetnie się przenikają.

Zakopower to praktycznie jedyny polski zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami, rockową estetyką i ludową tradycją. Został założony przez skrzypka, „ludowego muzykanta” – jak sam o sobie mówi – Sebastiana Karpiela-Bułeckę, którego głos ma ciekawą barwę i specyficzny, góralski zaśpiew. W utworach, które wykonuje zespół, używane jest bardzo zróżnicowane instrumentarium: zaczynając od tradycyjnych skrzypiec, gitary, perkusji, poprzez basy podhalańskie, trombity, kozy, aż po charakterystyczny dla muzyki elektronicznej, syntezator. Cichym bohaterem tego zespołu jest Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań Zakopower, a twarzą i niepodrabialnym głosem Sebastian Karpiel-Bułecka. Na ten duet nie ma mocnych.

Atomic String Quartet natomiast to polski kwartet smyczkowy grający jazz. Wykonuje głównie własne kompozycje, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi oraz motywami z różnych regionów Polski.

Zespół założony w 2009 roku w Warszawie przez Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego, Michała Zaborskiego oraz Krzysztofa Lenczowskiego. W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”, za który zespół otrzymał kolejnego Fryderyka.

Zespół z koncertował na najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych: Berliner Jazztage, Hildener Jazztage, Zbigniew Seifert in Memoriam, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival, Azoty Tarnow International Jazz Contest Festival.

Artyści pojawią się wspólnie na poznańskiej scenie Auli UAM 9 kwietnia o godz. 18:00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz